Gıda Hattı

Sabri Ülker Bilim Ödülü için geri sayım başladı

17 Ocak 2018, 10:32
Paylaş
Sabri Ülker Bilim Ödülü için geri sayım başladı

Sabri Ülker Vakfı tarafından bu yılki teması “Beslenme, Metabolizma ve Toplum Sağlığı” olarak belirlenen Sabri Ülker Bilim Ödülü 2018 yarışmasına başvurular başladı. 45 yaş altı genç bilim insanlarına açık olan yarışmaya başvurular, 15 Mart 2018 tarihine kadar kabul edilecek.

Temel misyonlarından biri beslenme, metabolizma ve toplum sağlığı konularında yapılan araştırma, eğitim programları ve diğer girişimleri desteklemek olan Sabri Ülker Vakfı, bu amaçla hayata geçirdiği Sabri Ülker Bilim Ödülü’nü bu yıl 5’inci kez verecek.

sabri-ulker-bilim-odulu-2018-ingilizce-gidahattiBaşvurular 15 Mart’a kadar alınacak

Teması “Beslenme, Metabolizma ve Toplum Sağlığı” olarak belirlenen Sabri Ülker Bilim Ödülü 2018 yarışmasına başvurular başladı. 45 yaş altı genç bilim insanlarına açık olan yarışmaya başvurular, 15 Mart 2018 tarihine kadar kabul edilecek.

sabri-ulker-vakfi-logo-gidahatti Genç bilim insanlarını teşvik etme hedefiyle katılım üst yaş sınırının 45 olarak belirlendiği “Sabri Ülker Bilim Ödülü” yarışmasına, tamamlanmış orijinal projelerle sadece İngilizce başvuru yapılabiliyor. Uluslararası bilim insanlarının jürisi olduğu yarışmanın kazananı 29 Mayıs 2018 tarihinde Harvard Üniversitesi’nde düzenlenecek Metabolizma ve Yaşam Sempozyumu’nda gerçekleştirilecek ödül töreniyle açıklanacak. Kazanan bilimsel proje 100 bin TL ile ödüllendirilecek.

2017’de Yrd. Doç. Dr. Ebru Erbay almıştı

Toplumun gıda, beslenme ve sağlıklı yaşam alanında güncel, güvenilir ve bilimsel bilgiye ulaşması için çalışmalar yürüten Sabri Ülker Vakfı, 2014’dan bu yana Sabri Ülker Bilim Ödülü yarışmasını düzenliyor.

sabri-ulker-bilim-odulu-2017-gidahatti2017 yılında “Sabri Ülker Bilim Ödülü”nün sahibi, “Sağlık İçin Bioaktif Lipitler” adlı projesiyle Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Ebru Erbay olmuştu. 4. Sabri Ülker Bilim Ödülü’ne layık görülen çalışmasında, zararlı olduğu sanılan vücuttaki palmitoleik asit üretiminin bilinmesinin aksine koruyucu bir etkisi olduğunu ortaya koyan Erbay, çok yüksek kalorili gıdalarla beslediği fareler üzerinde yaptığı araştırmada; doymamış bir yağ olan palmitoleik asitin hücre yapısına zarar veren doymuş yağları uzaklaştırdığını, ölüme yol açabilen damar sertliğini durdurduğunu da gösterdi.

Ebru Erbay’ın “Sağlık İçin Bioaktif Lipitler” adlı araştırması, alanının saygın bilim dergilerinden Science Translational Medicine dergisinde de yer aldı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.