Gıda Hattı

Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı Kuruldu

21 Temmuz 2008, 15:46
Paylaş

Ülker'den yapılan açıklamaya göre, enstitü, projelerini "Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı" aracılığı ile yürütecek. Vakfın kuruluş ilanı Resmi Gazete'nin 18 Temmuz 2008 tarihli sayısında yayımlandı. Vakfın kurucuları arasında Murat Ülker, Fatma Betül Ülker, Ahsen Özokur, Ali Ülker, Orhan Özokur, Ömer Özokur ve Ahmet Özokur bulunuyor. İlgili yasalar çerçevesinde kurulan vakıf, tescil süresinin tamamlanmasının ardından çalışmalarına fiilen başlayacak.

1.5 milyon YTL sermaye ile kurulan Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı'nın amacı, "Türk toplumunun daha sağlıklı ve daha gelişmiş bir yapıya doğru ilerlemesi için; gıda ürünlerindeki sürekli gelişmeler ışığında toplumun iyi beslenme ve sağlık konusundaki anlayışını geliştirmek" olarak belirlendi. Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı, bu amaç doğrultusunda gıda pazar ve piyasasına ilişkin araştırmalar yapacak ve yaptıracak, çevre bilincini geliştirmek ve gelişmesine destek olmak amacıyla faaliyet gösterecek.

Vakıf, bilim, kültür ve sosyal bilimler alanında yapılan çalışmalara yardımcı olacak ve bu çalışmaları daha yaygın hale getirmek, her düzeyde eğitim faaliyetlerini yapmak ve desteklemek, kültür sanat ve spor alanlarında her türlü çalışmalarda bulunmak için çalışacak.

Gıda araştırmaları enstitüsü kurulması fikri 2006 yılında Ülker İstişare Konseyi'nin bir önerisi olarak gündeme geldi. Bu fikir, Ülker'in vizyonuyla da örtüşmesi üzerine Ülker İcra Kurulu tarafından da kabul gördü. Enstitüye, ömrünü "sağlıklı ve güvenli gıda üretimine" adamış Ülker'in kurucusu Sabri Ülker'in adının verilmesi kararlaştırıldı. Ülker, Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü vasıtasıyla, sektöre yaptığı katkıyı 'bilimsel araştırma' alanında da sürdürmeyi hedefliyor.

Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü, ileri bilimsel tekniklerle, gıdaların besin değerinin sürekli gelişimini, korunmasını, güvenilirliğini sağlamayı, konuyla ilgili eğitim desteği vermeyi ve yanlış bilgilendirmeleri önlemeyi amaçlıyor. Proje, bu niteliğiyle de Ülker'in gıda sektöründeki "herkes için kalite" prensibini pekiştirme özelliği taşıyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.