Gıda Hattı

Sabri Altınel kimdir? Sabri Altınel hayatı

20 Ekim 2021, 22:10
Paylaş
Sabri Altınel kimdir? Sabri Altınel hayatı
Sabri Altınel kimdir? Eserleri ve çevirileri ile dikkat çeken şair Sabri Altınel hayatı ve eserleri ile dikkat çekiyor. Sabri Altınel biyografi hakkında tüm merak edilenler ve eserlerine dair tüm detaylar...

Sabri Altınel kimdir? Şair ve yazar olarak yaşadığı dönemden eserleri bugüne de ulaşan Sabri Altınel hayatı ve özel hayatına dair tüm detaylar...

Sabri Altınel biyografi

doğum; 16 Nisan 1925, Balıkesir, Susurluk İlçesi

ölüm; 20 Ekim 1985, İstanbul

mesleği; şair ve yazar

Sabri Altınel hayatı

doğan şair ilk ve orta öğrenimini Balıkesir'de tamamladı. Ardından İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'ne devam etti ve 1949 yılında mezun oldu. Kısa süre gazetecilik yaptıktan sonra öğretmenlik mesleğini seçti. Saint Joseph ve Saint Benoit liselerinde edebiyat öğretmenliği yaptı. 1959 yılında gittiği Fransa'da 1 yıl kaldı.

İlk şiirleri 1943 yılında Balıkesir’de yayınlanan "Kaynak" dergisinde çıkan Altınel'in şiirleri 1947-1958 yılları arasında Sanat ve Edebiyat, Genç Nesil, Edebiyat Dünyası, Kaynak, Yeni Ufuklar, Yücel dergilerinde yayınlandı. 1976 yılında Soyut Dergisi’nde "Yaban Yazıları" adıyla şiir dizisi hazırlayan şair şiirlerinde her zaman yeni bir arayış va anlatım arayışı içinde oldu.

Şiirlerinin yanısıra şiir çevirileri de yapan Sabri Altınel, 20 Ekim 1985 tarihinde İstanbul'da yaşama veda etti ve Feriköy Mezarlığında toprağa verildi. Anısını yaşatmak için adına "Sabri Altınel Şiir Yarışması" düzenlenmiştir.

Sabri Altınel kimdir?
Sabri Altınel

Bazı şiirleri

Şiir: İnsanın Değeri (1955)

Kıraçlar (1959)

Zamanın Yüreği (1982)

Şiirler (İnsanın Değeri ve Kıraçlardan seçme şiirler, 1983)

Kentin Küçük Sokağı (ölümünden sonra, 1995)

Çeviri: Federico Garcia Lorca Seçme Şiirler (1962)

Cante Jondo Şiiri, (Federico Garcia Lorca, ölümünden sonra, 1996)

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.