Gıda Hattı

Sabiha Rıfat Ecebilge Gürayman kimdir?

23 Haziran 2022, 23:43
Paylaş
Sabiha Rıfat Ecebilge Gürayman kimdir?

Türkiye’nin ilk kadın inşaat mühendisi olarak tanınan Sabiha Rıfat Ecebilge Gürayman, mühendis kimliğinin yanında voleybolcu olması ile de iz bırakan bir isimdir…

Sabiha Rıfat Ecebilge Gürayman kimdir?

Sabiha Rıfat Ecebilge Gürayman 1910, Manastır (Kuzey Makedonya’nın güneybatısında yer alan bir şehir) doğumludur. 4 Ocak 2003 tarihinde vefat etmiştir.

Türkiye’nin ilk kadın inşaat mühendisi olan Gürayman, Anıtkabir'in inşaatında kontrol şefi olarak görev yaparak adını tarihe yazdırmıştır.

Sporcu kimliğiyle de tanınan Gürayman Fenerbahçe Spor Kulübü’nün ilk kadın voleybolcusudur.

Eğitim hayatı

İlköğrenimini Beşiktaş Esma Sultan İlkokulu'nda okudu. 1925’te Nişantaşı Kız Ortaokulu’nu bitirdi; ardından İstanbul Kız Lisesi’ne devam etti.

1927’de Mühendis Mekteb-i Âlîsi’ne (bugünkü İstanbul Teknik Üniversitesi) girdi. O yıl ilk defa kız öğrenci alan okulun ilk kız öğrencisi idi. 1933 yılında bir diğer kız öğrenci olan Melek Hanım (Erbil) ile birlikte okuldan mezun oldu ve Türkiye’nin ilk kadın inşaat mühendisi unvanını aldı.

Sporcu kimliği

Üniversite yıllarında voleybol sporu ile ilgilenen Sabiha Rıfat Hanım, Fenerbahçe erkek voleybol takımının kaptanlığını üstlendi.

Çalışma hayatı

Çalışma hayatına Ankara Bayındırlık Müdürlüğünde başladı, daha sonra Bayındırlık Bakanlığı’na geçti. Ülkenin değişik yerlerinde birçok okul, hükümet konağı ve resmi binanın yapımında görev aldı.

Anıtkabir'in inşaatının kontrol şefi Ekrem Demirtaş 29 Aralık 1945'te görevinden ayrılmasıyla bu pozisyona geçti ve inşaatın sonuna kadar bu görevi sürdürdü. İnşaatı sırasında başmühendisliğini yaptığı Anıtkabir’in Hürriyet Kulesi’nde bir fotoğrafı sergilenmektedir. Ankara'nın Beypazarı ilçesinde “Kemer Köprüsü”'nün inşaatında çalışması nedeniyle köprü yöre halkı nedeniyle “Kız Köprüsü” olarak isimlendirildi.

Başarıları Gürayman’ın yolunu açar ve İmar İşleri Reisliği’ne atanır. Burada çok fazla okul, köprü, hastane, bina yapımında görev alır ama meslek hayatının en önemli yapıtı Anıtkabir inşaatında Başmühendis olmasıdır. Kendisinin mühendis olmasında rol alan Atatürk’ün kabrini Gürayman yapmıştır. Sabiha Gürayman artık dünyada tanınan bir mühendis olmuştur. Yunanistan Başbakanı Anıtkabir’i ziyaret ederken inşaatın başında bir kadın olduğunu duyunca Gürayman ile tanışmak istemiştir.

Kaynak: Vikipedi

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.