Gıda Hattı

Sabancı 'Gıda'sını BİM'in Hissedarına Satıyor

15 Ağustos 2007, 14:32
Paylaş

Sabancı Holding, Gıdasa'nın yüzde 99.5'lik hissesini BİM'in hissedarlarından Mustafa Latif Topbaş'ın şirketi MGS Marmara Gıda'ya satarak bu sektörden çıkıyor

Sabancı Holding, 'Gıdasa'yı satarak, gıda sektöründen çıkıyor. Gıdasa'nın yüzde 99.65'lik hissesi 2.1 milyon YTL'ye BİM'in hissedarlarından Mustafa Latif Topbaş'ın sahibi olduğu MGS Marmara Gıda San ve Tic. A.Ş'nin oluyor. Mustafa Latif Topbaş, Türkiye'nin organize perakende sektöründeki en önemli oyuncularından BİM'de yüzde 20 pay sahibi, aynı zamanda Ülker Grubu markalarından Cola Turka'da da kendisinin adı geçiyor.

Gıdadan çıkış sinyalleri vermişti

Sabancı Holding'ten konuyla ilgili yapılan tek açıklama ise Gıdasa'nın şirket değerinin 227.3 milyon YTL olarak belirlendiği belirtildi.

Sabancı Holding, son günlerde enerji, çimento ve finans sektörlerine odaklanacağını açıklayarak aslında gıdadan çıkacağının sinyallerini vermişti. Holding, Marsa'yla uzun yıllardır bitkisel yağ üretimi konusunda önemli oyuncular arasında yer alıyordu. Kraft ile ortaklık kuran Sabancılar daha sonra yola tek başına devam etti. Ardından Piyale gıda grubunun bünyesine katıldı, bisküvi pazarına girildi. Ömür markasıyla piliç eti konusunda adımlar atıldı ancak bu alandan da çıkıldı. Gıda Grubu'nun bünyesine Deren markasıyla çay, Saka markasıyla da su dahil oldu.

Güçlü markalar bünyesinde

Sabancı Holding, maliyet avantajı yaratmak ve yalın bir organizasyon yapısı oluşturmak adına 2005 yılında gıda faaliyetlerini Gıdasa çatısı altında birleştirmişti. Gıdasa, geçen yıl 300 bin tonluk kapasitesiyle bitkisel yağlarda Türkiye'nin en büyük iki üreticisinden biri olma konumunu sürdürdü. Gıdasa Türkiye'nin en büyük bitkisel yağ ihracatçısı konumunda. Türkiye'nin ilk üç makarna üreticisi arasında olan Gıdasa, 2006'yı makarna ve un üretiminde yenilenme yılı olarak belirlemişti. Şirket, pet ve damacana su alanında ise atılımları sayesinde en hızlı büyüyen oyuncu olarak gösteriliyor. Geçen yıl 321 milyon dolarlık satış gerçekleştiren Gıdasa'nın markaları arasında Piyale, Deren ve Saka'nın yanı sıra Ona, Luna, Sabah, Evin, Hüner de bulunuyor

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.