AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Saatlerin ileri alınması hangi ritmimizi bozdu?

Saatlerin ileri alınması hangi ritmimizi bozdu?
27 Mart 2016, 22:53

Saatlerin bir saat ileri alınması ile uyku-uyanıklık zamanında oluşan fark dolayısıyla özellikle birkaç gün boyunca trafikte daha dikkatli olunması uyarısı yapan uzmanlar, değişen sirkadyen ritminin ayarlanması için en az birkaç gün çay, kahve, kafein içeren içecekler uzak durulmasını, yemek saatlerinin de yeni saat düzenine uygun hale getirilmesini öneriyor. 

saat-gidahattiSaatlerin dün gece bir saat ileri alınması üzerine, Türk Uyku Tıbbı Derneği’nden (TUTD), uyku-uyanıklık zamanımızda oluşan aktivite farkı dolayısıyla özellikle birkaç gün boyunca trafikte daha çok dikkat uyarısı geldi.

TUTD Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Murat Aksu, saatlerin ileri alınması dolayısıyla yaptığı açıklamada, beynimizin birkaç gün boyunca “sirkadyen ritmi” denilen uyku-uyanıklık sürecini düzenleyen aktivitenin de değişeceğini açıkladı. Yeni saat düzenine alışana kadar özellikle dikkat gerektiren ağır işler ve araç kullanımında kaza riskinin artacağı uyarısında bulunan Aksu, bu sürece alışmayı kolaylaştıracak bazı önlemlere de dikkat çekti. Aksu, şunları söyledi:

Sirkadyen ritmi nedir?

uyku-tibbi-dernegi-murat-aksu-gidahatti“Saatlerde değişiklik yapılması, beynimizin 'sirkadyen ritmi' dediğimiz bazı hormonlarımızı da etkileyen ama asıl olarak uyku-uyanıklık zamanını belirleyen bölümünün aktivitesini de değiştirir. Uykuya dalma ve uykudan uyanma sürecimizin değişmesi dolayısıyla, yeni saat düzenine beynimizin bu kısmı adapte olana kadar, gündüz kendimizi daha yorgun ve bitkin hissedeceğiz. Bu süreçte özellikle araç kullanma ya da diğer ağır makine kullanımı gibi dikkat gerektiren işlerde dikkat daha çok önem kazanıyor. Aksi takdirde trafik kazaları veyahut iş kazaları artabilir.”

Sirkadyen ritmi için neler yapılmalı?

Sirkadyen ritmimizin yeni saat düzenine uyum sağlamasının ise sadece birkaç gün alacağını belirten Aksu, birkaç gün sonra sanki tüm yaşantımızı bu yeni saat düzeninde geçirmişiz gibi, uyum sağlayacağımızı kaydetti. Bu süreci kolaylaştırmak ve çabuklaştırmak için ise bir takım önlemler almamız gerektiği anımsatan Aksu, şu önerilerde bulundu:

- Uyku ve uyanıklık saatlerinin düzenli olmasına dikkat etmeliyiz. Yani bir gün saat 24.00’de, ertesi gün 01.00’da yatmamalı, her gün de hemen hemen aynı saatte yataktan kalkmalıyız.

- Gündüz uykularından kaçınmalıyız.

- Alkolden uzak durmalıyız.

- Çay, kahve, kafein içeren diğer içeceklerden, en azından bir kaç gün uzak durmalıyız.

- Yemek saatlerimizi de yeni saat düzenine uygun hale getirmeliyiz.”

turk-uyku-tibbi-dernegi-logo-gidahattiGün ışığına bağlı olarak beynimizin ve vücudumuzun çalışmasını düzenleyen biyolojik saat sistemimizin en önemli kısımlarından birinin uyku uyanıklık olduğunu kaydeden Prof. Dr. Murat Aksu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Uykunun ne zaman başlayacağı, ne kadar süreceği, ne zaman sonlanacağı beynimizdeki bu sistem tarafından belirlenir. Bu sistemin çalışmasında en önemli etken ise ışıktır. Biyoritm dediğimiz şeyin aslında, güneş ışığına duyarlı şekilde işlev gören sirkadyen ritmimiz olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Ama sirkadyen ritmin tek işlevi uyku, uyanıklık değildir. Bazı hormonlarımızın salınması, bazı organların çalışması sirkadyen düzene sahiptir. Yani günün değişik saatlerinde değişiklik gösterir.”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.