Gıda Hattı

Saatlerdeki PM ve AM ne demek? Öğleden sonra PM mi, AM mi?

5 Haziran 2022, 13:55
Paylaş
Saatlerdeki PM ve AM ne demek? Öğleden sonra PM mi, AM mi?
Saatlerdeki PM ve AM ne demek? Genellikle ülkemizde kullanılmayan ama uluslararası saat dilimlerinde kullanılan PM ve AM ifadelerinin ne olduğu merak ediliyor.

Saatlerdeki PM ve AM ibarelerinin ne olduğu konusunda pek çok kişinin kafası karışıyor. Öğleden sonra ve öğleden önceyi ifade etmek için kullanılan PM ve AM ifadeleri, genellikle yurtdışında kullanılıyor. Peki saatlerdeki PM ve AM ne demek? Hangisi öğleden önce, hangisi öğleden sonra?

Saatin kaç olduğunun söylerken kullanılan a.m ve p.m günün hangi yarısında olduğunu belli etmek için kullanılır.

Saatlerdeki PM ve AM ne demek?

Saatleri 24 saat değil de 12 saatlik döngülerde kullanılırsa a.m ve p.m kısaltmaları ortaya çıkmaktadır. Saatlerde kullanılan a.m ve p.m Latinceden alınmış zaman kavramları olarak bilinir. A.M kısaltmasının anlamı Ante Meridiem kelimelerin kısaltmasıdır. A.m öğleden önce anlamına gelir. P.M'nin kısaltması ise Post Meridien kelimelerinin baş harfleridir. Post Meridien öğlenden sonra anlamına gelir.

A.M ve P.M hangi zamanlarda kullanılır?

A.m kısaltması öğleden önce ve p.m kısaltması öğleden sonra için kullanılır. Bir gün 24 saat olduğu için 12 olarak iki yarıya bölünür. Öğleden önceki 12 saat için (gece 12'den öğlen 12 arasındaki zaman) a.m, öğleden sonraki 12 saat için (öğlen 12'den gece 12.00 arasındaki zaman) p.m kısaltmaları kullanılır.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.