Gıda Hattı

Sırtını cevize dayayan Tokat

14 Haziran 2007, 15:03
Paylaş

Yılda 1 milyon tona yakın domates üretilen Tokat, şimdi tarımın yeni yıldızı "Tokat cevizi" ile ön plana çıkma çabasında.

Türkiye, ceviz üretiminde potansiyel bir ülke olmasına rağmen, cevizi ithal ediyor. Türkiye'nin yıllık 120 bin ton iç ceviz üretim kapasitesi var ancak bunun sadece 70 bin tonu üretilebiliyor. Diğer taraftan 15 bin tona yakın iç ceviz ithal edilmesine karşın, sadece 500 tona yakın ihracat gerçekleştirilebiliyor.

Cevizin Tokat'ın yeni gözdesi olduğunu ifade eden Reşadiyeli İşadamları Derneği (REŞİAD) Başkanı Mehmet Önder, Tokat'ın toprak yapısının ceviz üretimine çok elverişli olduğunu söyledi. Cevizin bölge için ciddi bir gelir kaynağı olacağına işaret eden Mehmet Önder, dikilen her bir ceviz ağacının yıllık gelirinin 300 YTL'yi geçeceğini, 2 ceviz ağacının bir emekli maaşına denk gelen 600 YTL getirisi olduğunu ileri sürdü. Önder, "Aile olarak, topraklarımızdaki sınırları kaldırdık. Yaklaşık 4 yıldır, 400 dönüm arazi üzerine ceviz ekiyoruz. Yani sadece benim ailemin 400 dönüm ceviz ekili arazisi var. Aile olarak 10 yıllık gelir ihtiyacımızı karşılayacak kadar ceviz ağacı dikmişiz. Bizi örnek alan köylülerimiz de sınırları kaldırarak ceviz ekimine başladılar ve yaklaşık 500 dönüm araziye ceviz ektiler. Bir ceviz ağacı, 100 ile 150 yıl yaşamaktadır. Yani, bir ceviz ağacı, torunlarınızın çocuklarına bırakacağınız bir mirastır. Emeklilikte sırtınızı devlet yerine ceviz ağacına dayayabilirsiniz. 1 dönüm araziye ekeceğiniz 12 adet ceviz ağacı, size ve torunlarınıza 150 yıl bakacaktır" dedi.

Önder, bir ceviz ağacının dikildikten sonra 7-8 yıl içinde ekonomik değer kazandığını da sözlerine ekledi.

Organik tarım panelinin ana konusu da 'ceviz'

Tokat Atatürk Kültür Merkezi'nde 9 Haziran tarihinde gerçekleştirilen Kelkit Havzası Organik Tarım Fırsatları' konulu panelde de ağırlıklı gündem maddesini ceviz oluşturdu. Kamu, özel sektör, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, iş dünyası ve basın mensuplarının bulunduğu panelde, Tokat, Sivas, Gümüşhane, Giresun ve Erzincan illerini kapsayan Kelkit Havzası'nın dünyada organik tarıma en uygun bozulmamış ender havzalardan biri olduğu vurgulandı. Organik olarak; madımak, kuşburnu, pekmez çeşitleri, ceviz gibi ürünlerin yurtiçi satışının yanı sıra ihraç edilebileceği de vurgulandı.

Panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren Tarım İl Müdürü Yaşar Kavak, "Tokat ilinde 1 milyon ton yaş meyve ve sebze ile 1 milyon ton domates üretimi yapıldı. Kapasiteyi ve kaliteyi daha da yükseltmeli ve yeni pazarlara açılmalıyız. Bereketli topraklarımızda domatesten cevize kadar birçok ürünü yetiştirebilecek kapasiteye sahibiz" dedi. Tokat'ın meyve ve sebzede kaliteyi yakaladığını da vurgulayan Kavak, AB standardında üretim yapmak ve markalaşmak amacıyla üretici birliklerinin "Eurogap" sertifikası için başvuruda bulunduğunu da açıkladı.

Meyvelerin tümüne Dimes talip

Tokat'a yaptığı büyük yatırımlarla dikkat çeken bir isim olan Dimes Yönetim Kurulu Başkanı Ali Diren, başarının sırrının kaliteden ödün vermemek olduğunu vurguladı. Tokatlı üreticiye seslenen Diren, "Biz Tokat'ta kaliteli ve bilinçli üretim yapan çiftçinin ürettiği tüm meyveleri almaya talibiz. Ne kadar kaliteli ve bilinçli meyve üretirseniz, hepsini almayı garanti ediyoruz. Firma olarak, bu meyveleri işleyecek kapasiteye sahibiz. Üreticiyi kaliteli meyve yetiştiriciliği konusunda bilinçlendirdik. Bu konuda üniversitelerimiz ile de işbirliği yapıyoruz. Biz kaliteli üretim ve kaliteli sunumdan ödün vermiyoruz. Dimes'i, Dimes yapan ilke budur" dedi. izdeki bu gibi değerleri ve potansiyelimizi yeterince kullanamıyoruz" şeklinde açıklama yapıldı.

 

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.