Gıda Hattı

Sınırını Aşan 2007 Bütçesini 2008 Yılı Ödeneği Kurtaracak

30 Temmuz 2007, 17:36
Paylaş

Ekonomi bürokrasisi harcamaların öngörülerin üzerinde arttığı 2007 yılı için 2008 ödeneklerini kullanıma açmayı planlıyor. Bu kapsamda herhangi bir şekilde ödenekler konulan blokajlar da kaldırılacak. Ancak sağlık harcamaları, müteahhitlere yapılacak ödemeler gibi kalemlerde ödeneklerin aşılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bu nedenle de, söz konusu harcama kalemlerinde 2007 yılı ödeneğini aşan kısım 2008 yılına sarkıtılacak. Böylelikle 2007 yılında yapılan harcamaların bir kısmı 2008 yılı bütçesinden yapılmış olacak ve 2007 yılı sorunsuz atlatılmaya çalışılacak. Bütün bu çalışmaların sonucu Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) eylül ayındaki ziyaretinde tartışmaya açılması beklenen tasarruf paketini belirleyecek.

Seçim öncesi dönemde geçici işçilerin kadroya alınması, tarımsal kuraklık paketi, tüm hastanelerin ortak kullanıma açılması gibi düzenlemelerin harcamaları öngörülerin üzerinde artırması üzerine harekete geçildi. Ocak-haziran bütçe gerçekleşmeleri sonrasında da ortaya çıkan tablo gereği IMF'nin eylül ayında yapacağı Türkiye ziyaretinden yeni bir tedbir paketi çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor. Ekonomi bürokrasisi de ziyaret öncesinde durumu masaya yatırarak bütçede hangi kalemlerden tasarruf edilebileceğini belirlemek için kolları sıvadı. Bu kapsamda yapılan çalışmalara göre yıl sonuna kadar tüm ödenekler son noktasına kadar harcanacak. Ödeneğin bittiği noktada harcamalar da durdurulacak ve tüm bu kalemler 2008 yılı bütçesi yapılırken tekrar gözden geçirilecek. Bunun yanı sıra, IMF'nin seçim öncesi yaptığı uyarılar sonucunda yaşama geçirilen kimi harcama kalemlerindeki blokaj da kaldırılacak. Bu harcama kalemleri blokaj olmaksızın kullanılacak.

Ödemelerin bir kısmı 2008'e kalacak

Yetkililer, sağlık alanında yapılacak ödemelerin, müteahhitlere yapılması gereken ödemelerin ise 2008 yılına kaydırılacağını belirtiyor. Bilgi veren bir kaynak, "Sağlıkta ödenek yok diye, harcamaları durduramazsınız. Müteahhitlerin yaptığı bir kısım çalışmaların da hızla bitirilmesi gerekiyor. Bu nedenle de, söz konusu harcamalar 2007 yılı bütçesinden yapılmayacak. Bunun yerine 2008 yılına kaydırılacak. Bu alandaki hizmet alımları da sürdürülecek" diye konuştu. Müteahhitlerin ödemelerinin daha önce de 1 yıl geriden geldiğine dikkat çeken yetkili, böyle bir düzenlemenin ciddi bir sıkıntı yaratmayacağını kaydetti. Harcamaların ötesinde gelirlerde ciddi bir sıkıntı olduğuna da dikkat çeken yetkili, gelirlerde ciddi bir değişiklik olmaması durumunda yıl sonunda yüzde 6,5'luk faiz dışı fazla hedefinin tutmasının da çok zor olacağını kaydetti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.