Gıda Hattı

Rüzgar türbinlerini siyaha boyamak kuş ölümlerini azaltabilir mi?

6 Eylül 2020, 11:00
Paylaş
Rüzgar türbinlerini siyaha boyamak kuş ölümlerini azaltabilir mi?

Rüzgar türbinlerine çevre ve doğa dostu bir teknoloji olarak bakıyor, ancak doğal hayat için ciddi bir tehdit oluşturuyor. ABD Balık ve Vahşi Hayat Servisi’ne göre, yalnızca ABD’de her yıl rüzgar türbini kanatlarına çarpan 140.000 ile 500.000 arasında kuş hayatını yitiriyor. Araştırmacılar yıllardır bu soruna bir çözüm arıyor…

Şimdilerde, bir grup araştırmacı olabilecek en basit yöntemle bu soruna bir çözüm bulmuş gibi görünüyor. Norveç’teki Smola rüzgar çiftliğinde yapılan 9 yıllık bir araştırmaya göre, türbin kanatlarının siyaha boyanması, kuş ölümlerini %70 oranında azaltabiliyor.

Araştırmacılar elde edilen bulguları Ecology and Evolution dergisinde yayınladı.

Türbinlerin boyanması kuşları nasıl koruyor?

Çalışmaya göre boyanmış bir türbin kanadı, türbinin daha görünür olmasını sağlıyor ve kuşların çarpmasını önleyebiliyor. Araştırmacılar, boyanan türbinlerin altında, türbinlerin boyanmadığı döneme kıyasla çok daha az kuş ölüsü bulduklarını bildirdi.

Aynı zamanda boyanmamış türbinlerde kuş ölümlerinin zamanla arttığı, boyananlarda azaldığı belirlendi.

2019 yılında rüzgar türbini üretiminde büyük bir artış yaşandı. Yıl boyunca 60 GW’lık rüzgar enerjisi kapasitesi artışı yaşandı. Bu da rüzgar enerjisi açısından en iyi 2. yılın geride bırakıldığı anlamına geliyor.

Öte yandan bu teknolojiye karşı olanlar da var. Bazıları rüzgar türbinlerinin görüntü kirliliği yarattığını ve kuşlara zarar verdiğini öne sürüyor. ABD Başkanı Donald Trump da bu konuda fikrini beyaz etti ve rüzgar türbinlerini “kuş mezarlığı” olarak tanımladı. Aynı zamanda hatalı bir şekilde rüzgar türbinlerinin kansere yol açtığını söyledi.

Rüzgar türbinlerinin kansere yol açmaması bir tarafa, dönen türbin kanatları kuşlar üzerinde ciddi bir etki yapıyor. Araştırma sonuçlarını teyit etmek amacıyla başka çalışmalara ihtiyaç duyulacak. İşe yarıyorsa, bu düşük maliyetli önlemin kuşları rüzgar türbinlerinden korumak amacıyla uygulanması muhtemel.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.