AramaArama
Gıda Hattı

Rusya’ya domates ve biber ihracatında yasak kalktı, sırada kota var!

9 Eylül 2021, 13:47
Paylaş
Rusya’ya domates ve biber ihracatında yasak kalktı, sırada kota var!

Antalya ve İzmir’den Rusya’ya taze domates ve biber ihracatına 2020 yılı Aralık ayında konulan ihracat yasağı kaldırıldı. Sektör, Rusya’ya domates ihracatındaki kotanın da kaldırılmasını istiyor.

Rusya Tarım Ürünleri Denetim Ajansı (Rosselhoznadzor), Aralık 2020'de Antalya ve İzmir'den Rusya’ya domates ile biber ihracatında domates kahverengi meyve buruşukluk virüsü, domates lekeli solgunluk virüsü ve pepino mozaik virüsü görülmesi nedeniyle yasak kararı almıştı.

Bakanlık garanti verdi, analiz zorunluluğu kalktı

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü'nün Türk ihracatçılarıyla ilgili verdiği garanti sonrasında yasak kararının kaldırıldığını ifade eden Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, analiz şartıyla Rusya Federasyonu’na İzmir ve Antalya’dan Rusya’ya domates ve biber ihracatının kaldığı yerden devam edeceğini kaydetti.

Birlik olarak, “Kullandığımız Pestisitleri Biliyoruz” isimli projeyi hayata geçirdiklerini hatırlatan Uçak, şunları söyledi:

“Taze domates ve biberin içinde bulunduğu pek çok üründe üretim alanlarından numuneler alarak analizler yapıyoruz. Pestisit ve kalıntılarla ilgili yol haritamızı belirliyoruz, tedbirlerimizi alıyoruz. Başka bir ifadeyle kendi ev ödevimizi yapıyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığımıza Türk ihracatçısına duyduğu güven nedeniyle teşekkür ediyoruz.

İzmir ve Antalya, domates ve biber üretiminin merkezi konumunda. Türkiye’den 2020 yılında Rusya’ya 62 milyon doları taze domates ve 23 milyon doları biber olmak üzere 85 milyon dolarlık ihracat yaptık. Bu karar sonrasında Türkiye’den Rusya’ya domates ve biber ihracatında 100 milyon doları yakalayacağımıza inanıyoruz.”

Domates ihracatında kotanın kaldırılması bekleniyor

İzmir ve Antalya’dan Rusya Federasyonu’na domates ve biber ihracatındaki yasağın kalkmasında, son dönemde ihraç edilen ürünlerimizde herhangi bir virüse rastlanmamasının da etkili olduğuna vurgu yapan Uçak, “Bu yasağın tamamen kalkmasıyla birlikte bu illerdeki üreticilerimizin de rahat bir nefes aldığını söyleyebiliriz. Dilerim bu gelişme domates ihracatımızda Rusya tarafından uygulanmakta olan kotaya da yansır ve en yakın zamanda şu anda 300 bin ton olan domates kotası da tamamen kalkar” dedi.

İzmir 14, Antalya 12 milyon dolarlık domates ihraç etti

Türkiye, 2020 yılında Rusya’ya 62 milyon 188 bin dolarlık domates ihraç ederken, bu ihracattan İzmir 14 milyon dolarlık, Antalya ise; 12 milyon dolarlık pay aldı. Türkiye’den Rusya’ya domates ihracatında İzmir iller sıralamasında Hatay’dan sonra ikinci olurken, Antalya üçüncü sırayı aldı.

2020 yılında Türkiye, Rusya Federasyonu’na 23,6 milyon dolarlık biber ihraç ederken, Antalya 9 milyon dolarlık ihracatla açık ara Türkiye birincisi oldu. İzmir’den Rusya’ya ihraç edilen biber ihracatı 337 bin dolar olarak kayıtlara geçti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.