Gıda Hattı

Rusya’dan Ukrayna’nın tahılını sattığı iddialarına sert tepki!

24 Haziran 2022, 00:43
Paylaş
Rusya’dan Ukrayna’nın tahılını sattığı iddialarına sert tepki!

Rusya’nın Ukrayna’nın tahılını Türkiye’nin de aralarında olduğu bazı ülkelere sattığı iddialarına tepki gösteren Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Rusya hiçbir tahılı çalmadı” dedi.

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırıları nedeniyle Ukrayna tahılının limanlardan dünya pazarına çıkarılamamasıyla başlayan kriz sürüyor.

Kiev'in “Rusya tahılımızı çalıyor” iddiası!

Küresel boyutta bir gıda krizine yol açma riski bulunan sorunun çözümüne yönelik olarak Türkiye ile Rusya arasındaki görüşmeler devam ederken, son olarak Ukrayna yönetimi Rusya'nın Ukrayna'nın tahılını çaldığı iddiasını gündeme taşıdı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İngiliz mevkidaşı Liz Truss ile ortak basın toplantısında, Rusya’nın Ukrayna’nın tahıllarını diğer ülkelere sattığı ve bu ülkelerin arasında Türkiye’nin de olduğu iddialarına ilişkin bir soruya şu yanıtı vermişti:

“Ukrayna tarafından da bu iddialarla ilgili ara ara bilgiler geliyor. Biz her iddiayı ciddiye alıyoruz, ciddi bir şekilde araştırıyoruz. Sonucunu da özellikle Ukrayna tarafına bildiriyoruz. Aslında gayet basit ve bu süreci takip etmek de kolay. 5-6 dolarlık bir programla hangi geminin nereden geldiği, ne taşıdığı, bunlar takip ediliyor. Bırakın yetkilileri herhangi bir vatandaş da elindeki telefona veya bilgisayarına yüklediği programla uçakların ve gemilerin seyri seferini kolay bir şekilde takip edebilir. Biz bu iddialar neticesinde her iddiayı ciddiye alarak incelemelerde bulunduk. Gemilerin yaptığımız incelemelerde menşeinin kayıtlarda Rusya olduğunu gördük. Ukrayna’nın tahılının veya herhangi bir ürünün Rusya veya bir ülke tarafından alınıp gayrimeşru bir şekilde uluslararası piyasalara satılmasına karşıyız. Türkiye olarak bu ürünlerin bize gelmesine de kesinlikle müsaade etmeyiz.”

Kremlin: “Rusya hiçbir tahılı çalmadı”

Bakan Çavuşoğlu söz konusu iddiaların Türkiye tarafından soruşturulduğunu söylerken, Kiev yönetiminin iddialarına yanıt veren Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, gazetecilere, Rusya'nın böyle bir şey yapmadığını söyledi. Peskov, “Bu konuyu Dışişleri Bakanlığı'na sorun. Rusya hiçbir tahılı çalmadı” dedi.

ABD, Türkiye’nin girişimlerinden memnun!

Bu arada Türkiye’nin Ukrayna tahılının Karadeniz limanlarından ihraç edilmesini sağlamak amacıyla yürüttüğü girişimlere, ABD’den övgü geldi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin Ukrayna'dan tahıl ihracatını yeniden başlaması için müttefikleri ve ortaklarıyla birlikte çalıştığına değindi.

Söz konusu ihracatın Rusya'nın Ukrayna'yı işgali nedeniyle engellendiğini, Karadeniz'de bir Rus ablukası olduğunu vurgulayan Kirby, “Türkiye'nin tahıl nakliyesine izin verecek bir tür düzenlemeye aracılık etmeye çalışmasını kesinlikle memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.