Gıda Hattı

Rusya’dan ABD’ye “siber saldırı” suçlaması!

21 Eylül 2021, 15:31
Paylaş
Rusya’dan ABD’ye “siber saldırı” suçlaması!

Rusya’da Devlet Başkanı Putin’in partisinin birinci olduğu parlamento seçimlerine ABD başta olmak üzere farklı ülkelerden siber saldırılar gerçekleştirildiği iddia edildi. İddiaya göre amaç, Rusya’nın seçim sistemini itibarsızlaştırmak…

Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı Duma için 17-19 Eylül arasında yapılan seçimlere yönelik "siber saldırı" iddiası geldi.

“Amaç, Rusya’nın seçim sistemini itibarsızlaştırmak”

Rusya'nın Washington Büyükelçiliğinin açıklamasında, “Seçimler sırasında yoğun siber saldırılara maruz kalındı. Bunların yüzde 50’si ABD topraklarından gerçekleştirildi. Saldırıların amacı Rusya’nın seçim sistemini itibarsızlaştırmaktır. ABD tarafından konuyla ilgili açıklama bekliyoruz" denildi.

Rusya'daki seçimlerin şeffaf bir ortamda yapıldığı vurgulanan açıklamada, "Seçimlere etki eden bir usulsüzlükle karşılanmadı" ifadeleri kullanıldı.

Rusya Merkez Seçim Komisyonu sonuçları yayınladı

Rusya Merkez Seçim Kurulu verilerine göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kurucusu olduğu Birleşik Rusya Partisi, oyların yüzde 49, 8'sini alarak parlamentoda 315 sandalye kazandı. Rusya Komünist Partisi yüzde 18,9 oy oranı ile ikinci, Rusya Liberal Demokrat Parti yüzde 7,5 ile üçüncü, Adil Rusya yüzde 7,46 ile dördüncü ve Yeni İnsanlar Partisi yüzde 5,32 oy oranı ile parlamentoya giren beşinci parti oldu. Böylece parlamento seçimlerindeki yüzde 5 oy barajını, 14 siyasi partiden 5'i geçebildi.

Rusya’da her 5 yılda bir yapılan Duma seçimlerinde 450 sandalye için 225 aday, parti listesinden, 225 aday ise bağımsız olarak seçiliyor. Bağımsız adayların büyük çoğunluğu partilerin belirlediği isimlerden oluşuyor. Seçimlerde yüzde 5 barajını geçen partilerin milletvekilleri Duma’da sandalye sahibi oluyor.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.