Gıda Hattı

Rusya Vergileri Kaldırdı, Türk Firmalarının Önü Açıldı

2 Nisan 2007, 13:16
Paylaş

Rusya Federasyonu'nun fındık ithalatına uyguladığı gümrük vergilerini yıl sonuna kadar kaldırmasıyla, Türkiye'nin bu ülkeye yaptığı fındık ihracatının önemli oranda artacağı tahmin ediliyor.

Rusya'nın gümrük vergilerini kaldırması, fındıkta Dünya'da söz sahibi olan Türk firmalarını sevindirdi. Trabzon Ticaret Borsası (TTB) Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Arslantürk, son yıllarda fındık üretimleri artan Gürcistan ve Azerbaycan'ın gümrük vergisi vermemek için Rusya'ya kaçak yolla fındık soktuklarını ve Rusya'nın da bundan dolayı fındıkla ilgili gümrük vergileri uyguladığını söyledi. Arslantürk, naturelden işlenmişe kadar çeşitli türler için yüzde 5 ila 15 arasında gümrük vergisi uygulayan Rusya'nın fındık ithalatına uyguladığı gümrük vergilerini yıl sonuna kadar kaldırmasının en büyük fındık ihracatçısı olan Türkiye'ye avantaj sağlayacağını kaydetti. Arslantürk, “Bu iki ülkenin fındıkları kalitesiz olmasına rağmen, Rusya'nın uyguladığı yüksek gümrük vergileri nedeniyle kaçak olarak sokuldukları için fiyatı düşük oluyordu. Gümrük vergilerinin kaldırılmasıyla aleyhimize olan bu durum ortadan kalktı. Gümrük vergisi olmadığı için Rus halkı daha ucuza ama kaliteli Türk fındığını yiyebilecek. Bu fırsatı iyi değerlendirip, fındık satışımızı arttıracağız” dedi. Rusya'nın geçen yıl Türkiye'den yaklaşık 35 milyon dolar karşılığı 5 bin 750 ton iç fındık aldığını hatırlatan Arslantürk şunları söyledi:

“Çevresindeki ülkelerle birlikte büyük bir pazar olan Rusya'ya 2000 yılında bin 56 ton fındık ihraç ederek, 4 milyon 500 bin dolar civarında döviz elde etmiştik. Bu miktar her geçen yıl artmasına rağmen, hedeflediğimiz seviyeye henüz çıkamamıştı. Türkiye, kendine en yakın, en büyük pazar olan Rusya'ya gümrüklerin kaldırılmasıyla önemli miktarda fındık satabilecek konuma gelmiştir. Bu ülkenin yıl sonuna kadar açıkladığı gümrük vergisi almama kararını önümüzdeki yıllarda devam ettireceğine inanıyoruz. Uygulamanın bu şekilde devam etmesi halinde, Türkiye'nin Rusya'ya yaptığı fındık ihracatını önümüzdeki 5 yıl içinde bugünkünün 5 katına kadar çıkarması muhtemeldir.

Dünyanın en kaliteli fındığını biz üretiyoruz. Demek ki bu pazarda gelecek bizimdir. Ancak, buna rağmen aşağıya yatmamalı ve bu fırsat iyi değerlendirilmelidir. Başta Fındık Tanıtım Grubu olmak üzere sektörle ilgili herkesin Rusya ve çevre ülkelere yönelik reklam ve tanıtım kampanyalarına ağırlık vermesi şarttır.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.