Gıda Hattı

Rusya, Türkiye’den nar ve biber ithalatını durdurdu

21 Kasım 2021, 12:44
Paylaş
Rusya, Türkiye’den nar ve biber ithalatını durdurdu

Rusya'da kullanımı yasak olan tarım ilaçları da dahil olmak üzere pestisit kalıntılarına rastlandığı gerekçesiyle, Türkiye menşeili taze nar ve biber ürünlerinin Rusya’ya girişine yasak konulduğu bildirildi. Gümrük birimlerine gönderilen yazıda, Türk ürünlerinde "birden fazla kere" ihlale rastlandığına dikkat çekildi.

turkrus.com sitesindeki habere göre, Rusya'nın tüketici hakları ve kamu sağlığı denetim ajansı Rospotrebnadzor, Türkiye menşeili taze nar ve biber ürünlerinin ülkeye girişine yasak getirdi. Ajanstan gümrük birimlerine gönderilen yazıda, Türk ürünlerinde "birden fazla kere" ihlale rastlandığına dikkat çekildi.

17 Kasım’dan bu yana Türkiye’den gönderilen nar ve biberlerin girişine izin verilmiyor

Ürünlerde Rusya'da kullanımı yasak olan tarım ilaçları da dahil olmak üzere pestisit kalıntılarına rastlandığı belirtilirken, alınan karara göre, 17 Kasım 2021 tarihinden itibaren Türkiye'den gönderilen nar ve biberlerin Rus gümrüklerinden girişine izin verilmiyor.

Rusya Türkiye'den nar ve biber ithalatını, en son 2015 yılındaki uçak krizini takip eden aylarda yasaklamıştı.

40 ton meyve, 17 ton hindi eti de geri çevrildi

Kısa bir süre önce de Türkiye’den Rusya’ya getirilen 40 ton meyvede daha zararlı maddeye rastlandığı, 17 ton hindi etinin ise etiketlenmesinde ihlal tespit edildiği bildirilmişti.

Rusya Hayvan ve Bitki Karantina Servisinden (Rosselhoznadzor) yapılan açıklamaya göre, Kaluga ilindeki geçici depolama merkezlerinde yapılan denetimlerde Türkiye’den getirilen nar, portakal ve greyfurtlarda Akdeniz meyve sineği saptandı.

Moskova’ya götürülmek istenen toplam 40,45 ton meyvenin, piyasaya sürülmesine izin verilmediği belirtildi.

Rosselhoznadzor, Kalinigrad’da ise Türkiye’den gelen 17 ton hindi etinin, ambalajlarının üzerindeki etiketlerin yönetmeliğe aykırı olması nedeniyle ülkeye alınmadığını duyurdu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.