Gıda Hattı

Rusya Türk çiftçisine ihracat kapısını açtı ama "29 şart"la

7 Temmuz 2008, 17:32
Paylaş

Türkiye’nin Rusya’ya sebze ve meyve ihracatının yolu açıldı ama Türk tarafı bunun için ’29 maddelik şartnameye’ imza atmak zorunda kaldı. Rusya’nın ilk kez getirdiği şartlar Türk üreticilerin elini kolunu bağlarken olaya ihracatçı birlikleri el attı. Çiftçilerin üretimden nakliyeye kadar tüm aşamalarda ziraat mühendisiyle çalışmasından uluslararası sertifikaya kadar çok sayıda şart getiren Rusya’nın bu isteklerini karşılayacak üretici sayısının çok az olduğu belirtiliyor.

Rusya tarafı Türkiye’den alacağı yaş sebze ve meyve ürünlerinde ürünün üretimini hangi çiftçinin yaptığı, tohumdan ürün alınmasına kadar tüm aşamaları gösteren bir barkodun kasanın üzerine yapıştırılmasını isterken bu şartnamenin uygulamaya geçebilmesi için Türk tarafının önünde sadece bir aylık süre var. Çünkü Türkiye’nin Rusya’ya yönelik domates ihracatında sezon biterken yeni sezonda ilk ihraç malı çekirdeksiz üzüm olacak. Türkiye’nin üzüm ihracatı Ağustos ayında başlayacak, Eylül ayında limon, 15 Ekim’den itibaren de diğer ürünlerin ihracatına geçilecek.

Üzümle sorunlar başlar

Rusya’nın Türk ihracatçısına koyduğu şartları karşılayacak üretici sayısının az sayıda olduğuna dikkat çeken Güneşler Tarım Başkanı Hamdi Güneş, “Getirilen şartlar arasında çiftçinin ürününü satarken ziraat mühendisinden onay alması ve Eurocap Belgesi gibi çok sayıda istek var. Şu anda çok sayıda çiftçi bu şartları karşılayabilecek durumda değil. Sorunlar çözüldü, Rusya’ya ihracat kapısı açıldı deniyor ama bu şartlarla ihracat zor. 3 dönüm arazisi olan çiftçi nasıl ziraat mühendisi tutup mal göndersin” dedi.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan da Rusya ile yaşanan krizin geçici olarak halledildiğini iddia ederek, “Rusya’nın istediği barkodu akşamdan sabaha, büyük firmalar hariç yapacak üretici yok. Türkiye’de kayıt altına alınan üretici çok az” diye konuştu. Yakında üzüm ihracatının da başlayacağını hatırlatan Gürdoğan, ”Sertifikalı tarlalar dışında üzümde de sorun yaşanacaktır” açıklamasını yaptı.

‘Sadece seracılık yapan üretici sayısı 120 bin’

Sadece seracılık yapılan alan miktarının 300 bin dekar, üretici sayısının ise 120 bin düzeyinde olduğuna dikkat çeken Antalya Yaş Sebze ve Meyve İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, “Artık Rusya Türkiye’den izlenebilir ihracat istiyor ve temelde istekleri barkoda dayalı. Ancak üretici daha olayın ciddiyetini anlayamadı. Onları bilgilendirmek ve altyapıyı kurmak gerekiyor. Bu yüzden önümüzdeki hafta ihracatçı birlikleriyle bir toplantı yaparak sorunun çözümü için modelleri belirleyeceğiz” dedi.

2007’yi koruruz

Bu yıl Rusya’ya yönelik yaş sebze ve meyve ihracatında 2007 rakamlarını korumayı beklediklerini ancak bunun sektörün yeni şartlara adapte olmasına da bağlı bulunduğunu vurgulayan Satıcı, “Domates ihracatı çok iyi başlamıştı ancak yasak ciddi bir kayıp yarattı. Aynı tehlike ihracatına başlanacak üzüm, limon, şeftali için de geçerli” diye konuştu. Vatan Gazetesi/07.07.2008

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.