Gıda Hattı

Rusya'nın, AB'den hayvan ithalatını yasaklaması tepki çekti

10 Şubat 2007, 00:17
Paylaş
Rusya'nın, AB'den hayvan ithalatını yasaklaması tepki çekti

CIAA gündemini Avrupa Birliği’ne taşıdı.

Avrupa Gıda ve İçecek Sanayicileri Konfederasyonu (CIAA) , AB dönem başkanlığını devralan Almanya için bir memorandum hazırladı

Sektörün 2007 gündemini özetleyen memorandumda, son olarak AB orijinli hayvan ithalatını durduran Rusya’ya ihracatta tarife dışı engellerle karşılaşıldığı vurgulanıyor. Gelenek bozulmadı ve CIAA, AB’de her başkanlık dönemi için hazırladığı sektörün gündemindeki konuları bir kez daha derledi. Böylece 2007’de konfederasyonun gündeme taşıyacağı konular yeni dönem başkanı Almanya’nın dikkatine sunuluyor. CIAA’in önceliğinin, ticareti arttıracak politikalar geliştirilmesi ve bunların uygulanmasını sağlamak olduğu belirtilen raporda, AB yapısal çerçevesinin basitleştirilmesi üzerinde duruluyor. AB’nin diğer ülkelerden gelen tarım ürünlerine yönelik gösterdiği iyi niyet ve esnekliği tek taraflı olarak daha fazla sürdürmemesi gerektiğinin altı çizilirken, bu ülkelerdeki sübvansiyon ve ihracat desteklerinin aciliyetle ele alınması çağrısı yapılıyor.

Raporda, AB’nin önemli bir partneri haline gelen Rusya ile ilişkilere de özel bir başlık altında yer veriliyor. Rusya’ya AB ihracatının son 5 yılda ikiye katlanarak, 2005 yılında 3.9 milyar Euro’ya ulaştığı belirtilirken, AB’li ihracatçıların bu ülkede tarife dışı engellerle karşılaştığı vurgulanıyor. Rusya’nın 1 Ocak itibariyle AB orijinli hayvan ithalatını durdurduğu hatırlatılan raporda, ikili ticari görüşmelerde veterinerlik ve bitki sağlığı başlıklarının öncelik taşıması gerektiği kaydedildi.

AB’ye giren malların kökenlerini belirlemeye yönelik 2005 yılında başlatılan orijin uygulamasının gıda ve içecek sanayinde işletilmesinin ihracatçılar üzerindeki sorumluluğu giderek arttığı, ancak gizlilik anlaşmaları nedeniyle birçok ihracatçının tedarikçilerinden bu bilgiyi edinemeyeceğinin altı çiziliyor.

Raporda bio-enerji başlığı altında da, Komisyon’un bio-enerji stratejisinin piyasaya yansımalarını yakından takip etmesi istenirken, tarımsal hammadde eksikliğine neden olacak gelişmelerin önceden belirlenmesinin büyük önem taşıdığı kaydediliyor. Komisyon’un yem stoklarında yaşanabilecek dengesizliklerde de acil aksiyona geçme gücünün olmasının zorunluluğuna dikkat çekiliyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.