Gıda Hattı

Rusya, market ve pazarlarda Türk ürünü avında

12 Ocak 2016, 14:44
Paylaş

Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından yaşanan gerilimde başta yaş sebze meyve olmak üzere Türkiye'ye yönelik gıda ambargosu başlatan Rusya, Türk ürünlerinin kaçak olarak tüketiciye sunulması olasılığına karşı da market ve pazarlarda sıkı denetleme yapıyor.

rusya-türkiye-bayrak-gidahattiRusya, 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle Türk tarım ve gıda ürünlerine yönelik gıda ambargosu başlattı. Ambargonun ardından da sıkı bir denetim başlatıldı.

Rusya Federasyonu İnsan Sağlığı ve Tüketici Hakları Koruma Servisi

Rusya Federasyonu İnsan Sağlığı ve Tüketici Hakları Koruma Servisi (Rospotrebnadzor) tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’ye konulan gıda ambargoları nedeniyle sınır kontrolleri ile marketlerdeki denetimlerin artırıldığı belirtildi.

Rusya Federasyonu İnsan Sağlığı ve Tüketici Hakları Koruma Servisi açıklamasında, “Rusya Federasyonu'nun sınır kapılarında kontroller sıkılaştırıldı, pazarlar, hafta sonu açılan küçük pazarlar ve marketler de dahil olmak üzere toptan ve perakende kuruluşlarında sıkı denetimler organize ediliyor" denildi.

Bu kapsamda 1 -10 Ocak 2016 tarihleri arasında Rusya’daki 1000’den fazla perakendeci market, Pazar yeri, dağıtım tesisleri ve okullarda denetimler yapıldığı bilgisine de yer verilen açıklamaya göre, 18 ton gıda ürününe el konuldu.

rusya-savas-ucagi-gidahattiTur operatörleri Türkleri çalıştıramayacak

Öte yandan Kasım ayında Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından Türkiye’ye yönelik yaptırımlar kapsamında faaliyetleri durdurulan tur operatörleri için yeni bir uygulamaya başlandı.

Buna göre Rusya Turizm Ajansı, Türklerin sahip olduğu Pegas Touristik, Anex Tour, Coral Travel ve Sunmar Tour gibi yasaklanan turizm şirketlerinin, Türk ortaklarının bulunmadığını kanıtlamaları halinde izinlerinin yenileceğini açıkladı. Bu nedenle yasaklı turizm şirketleri, Türk ortakları olmadığını kanıtlamaya çalışıyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.