Gıda Hattı

Rusya, küresel gıda krizi için Batı’yı suçladı!

23 Mayıs 2022, 20:35
Paylaş
Rusya, küresel gıda krizi için Batı’yı suçladı!

Küresel gıda krizini Batı'nın tetiklediğini belirten Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Problemin kaynağı biz değiliz” dedi.

Ukrayna’ya saldırısı nedeniyle enerji krizinden sonra gıda krizine yol açmakla suçlanan Rusya, Batı’yı suçladı.

“Batı’nın yaptırımları gıda krizini tetikledi”

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları nedeniyle Batı’nın Rusya’ya yaptırımları devam ediyor. Bu yaptırımların küresel bir gıda krizini tetiklediğini ileri süren Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Rusya her zaman güvenilir bir tahıl ihracatçısı olmuştur” açıklamasında bulundu.

BM’nin dünyanın kıtlığa neden olacak bir yiyecek krizi ile karşı karşıya olduğuna dair değerlendirmeleriyle aynı fikirde olduklarını da dile getiren Peskov, “Problemin kaynağı biz değiliz. Dünyada açlığa yol açan problemin kaynağı, bize yaptırım uygulayanlar ve yaptırımların kendisidir” dedi.

“Ukrayna’nın demiryolu ile buğday ihraç etmesini engellemiyoruz”

Batı tarafından Ukrayna'ya silah gönderildiğini vurgulayan Sözcü Peskov, Ukrayna'nın demiryolu hatlarını kullanarak Polonya'ya buğday ihraç etmesinin Rusya tarafından engellenmediğini de sözlerine ekledi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres yaptığı açıklamada, Rusya, Türkiye, Ukrayna, ABD ve BM ile Ukrayna’daki tahıl ihracatını eski haline döndürmek için yoğun çaba halinde olduklarını belirtmişti. Rusya ve Ukrayna, küresel buğday arzının yaklaşık 3’te 1’lik kısmını oluşturuyor.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.