Gıda Hattı

Rusya krizi ders oldu, tarım ilacı da reçete ile satılacak

7 Temmuz 2008, 17:42
Paylaş

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nca yürütülen çalışma çerçevesinde 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren tarım ilaçlarının reçete ile satılacağını bildirdi. Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılan Kuraklık Kararnamesi hakkında da bilgi veren Yetkin, kararname ile 36 ilin kuraklık kapsamına alınacağını ve dekar başına destek ödemesi yapılacağını belirtti.

Yetkin, İçkale Otel’de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’de zirai mücadelede bin 250 çeşit ilaç kullanıldığını belirterek, bu ilaçların önerilen zaman ve dozda kullanılmadığı takdirde insan sağlığına kalıcı zararlar verebildiğine vurgu yaptı. “Araştırmalara göre, gerek piyasada satılan et ve et ürünlerinde gerekse anne sütünde tarım ilacı kalıntısına rastlanıyor” diyen Yetkin, hasat zamanında belirli bir süre önce kullanımı durdurulmayan tarım ilaçlarının etkisinin “yıkamayla yok olmadığına” dikkati çekti. Reçetenin, Tarım Bakanlığı Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü elemanları, tarım danışmanları ve ziraat fakültelerindeki öğretim elemanlarınca yazılabileceğini ifade eden Yetkin, söz konusu meslek grupları için kurslar düzenleneceğini, yetki için sertifika verileceğini anlattı.

Sorun miktar değil

Türkiye’de birim alana kullanılan ilaç miktarının 0,5 kilogram olduğunu, bu rakamın İspanya’da 2,6, İngiltere’de 3,6, Almanya ve Fransa’da 4,4, Yunanistan’da 6, İtalya’da 7,6, Hollanda’da 17,5 kilogramı bulduğunu kaydeden İbrahim Yetkin, tarım ürünlerinde belirlenen kalıntı oranlarının da Avrupa’dan farklı olmadığını söyledi.

Yaşanan ana sorunun “uygulamada” kendini gösterdiğini belirten Yetkin, “Son ilaçlama ile hasat arasındaki sürelere uyulmuyor, ilaçlama yapılıyor. Ayrıca ilaçlar karıştırılarak kullanılıyor. Bu durumda, kalıntı süresi uzun ve kısa ilaçlar birbirine karışıyor” dedi.

Yetkin, sürekli ve ölçüsüz, zamanı iyi hesaplanmadan yapılan ilaçlamanın, tarım zararlılarının da direnç kazanmasına yol açtığına dikkati çekerek, bu nedenle zirai mücadelenin de başarısız olduğunu kaydetti.

Hep aynı mesaj: Bakın biz afiyetle yiyoruz sorun yok

Türkiye’de yaklaşık 1250 ayrı tarım ilacı kullanılıyor. Sorun ise çiftçilerin bu ilaçları bilinçsizce kullanması. İhracat yaptığımız ülkeler “Üzerinde insan sağlığına zararlı tarım ilacı kalıntısı var” diyerek ürünleri iade edince de iş yetkililere düşüyor ve iç piyasaya verilen ürünler önce yetkililer tarafından afiyetle yenerek “Sorun yok” mesajı verilmeye çalışılıyor. Tıpkı çayda ve suda olduğu gibi...

Çiftçi her ürün için ayrı defter tutacak

Çalışma çerçevesinde bir eylem planı hazırlandığını ve planın, “üretici kayıt defterine” dayandığını ifade eden İbrahim Yetkin, defterin, çiftçiler tarafından her ürün için ayrı ayrı doldurulacağını ve hasada yakın dönemlerde Tarım Bakanlığı il veya ilçe müdürlükleri tarafından kontrol edilerek, onaylanacağını anlattı. Yetkin, defterde, ürünün adı, tahmini üretim miktarı, kullanılan ilaç, gübre ve bitki gelişim düzenleyicilerinin markası, etkili maddesi, hangi hastalık veya zararlıya karşı kullanıldığı, dekar veya ağaç başına doz gibi bilgilerin yer alacağını ifade ederek, defterin kullanımına ilişkin üreticilere eğitim verileceğini kaydetti. Vatan Gazetesi/07.07.2008

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.