Gıda Hattı

Rusya, Gıda Fiyatlarını Şirketlere Bırakmayacak

29 Ekim 2007, 14:31
Paylaş

Rusya, bazı temel gıda maddelerinin fiyatlarını kontrol altına alacağını ve serbest piyasaya bırakmayacağını açıkladı, yorumcular kararın Sovyet döneminde alınan kararlara benzediğini belirtti.

Financial Times'ta yer alan habere göre, ülkenin en büyük gıda üreticileri ve perakendecileri, Rus hükümeti ile yeni uygulama konusunda anlaşmaya vardı. Buna göre ekmek, peynir, süt, yumurta ve sebze fiyatları, yıl sonuna kadar dondurulacak. Büyük perakendeciler, sonrasında ise fiyat artışlarını yüzde 10 ile sınırlı tutacaklar. Çin'de de benzer bir fiyat kontrolü uygulanırken, Mısır, Ürdün, Bangladeş ve Fas gibi ülkeler fiyatları düşürmek için teşvikleri artırıyor veya ithalat gümrüklerini düşürüyor.

Rus Hükümeti Ekonomi Bakanı, gıda fiyatları üzerindeki kontrol sisteminin gönüllü olarak sağlandığını belirtti. Ancak sektörden gelen bilgiler bakanın bu açıklamalarını doğrulamıyor. Sektör yetkilileri, ağır bir baskı altında olduklarını ifade ederek, “Bize kesin bir dille bazı ürünlerde fiyatların dondurulacağını söylediler. Ama herkes hükümetin ne yaptığını anlıyor. Bu onların seçim stratejilerinin bir parçası” diye konuşuyor. Rusya'da gıda fiyatları eylül ayında keskin bir artış göstermişti. Sebze fiyatları yüzde 13.5, tereyağı yüzde 9.4, süt fiyatları da yüzde 7.2 artış göstermişti. Gıda fiyatlarında görülen bu artış Rusya'da yüzde 8 olan enflasyon hedefini de tehdit ediyor. Ülkede yıllık enflasyon yüzde 10 seviyesinde bulunuyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.