AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Rusya 5 şirketten daha domates ithalat izni verdi, ihracatçı “yetmez” dedi!

Rusya 5 şirketten daha domates ithalat izni verdi, ihracatçı “yetmez” dedi!
24 Nisan 2018, 18:56

Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetim Servisi (Rosselhoznadzor), Nisan ayında denetlenen 5 Türk şirketinden daha Rusya’ya domates ithalatı için izin verildiğini açıkladı. Antalyalı ihracatçılar, kararı olumlu, ancak yetersiz buldu.

Rosselhoznadzor resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, “Rosselhoznadzor heyetinin 16-20 Nisan 2018 tarihleri arasında Türkiye Cumhuriyeti’ne gerçekleştirdikleri ziyaret sonucunda Türkiye Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın garantisi altında 24 Nisan 2018’den itibaren 5 Türk şirketine daha Türkiye’de üretilen domatesleri Rusya Federasyonu’na göndermelerine izin verildi” ifadesi kullanıldı.

domates-ihracat-gidahattiTürk domates sevkiyatına izin verilen şirketler; Meyvacılar İthalat ve İhracat, Ali Uslu Tarım Hayvancılık, Tuncerler Kollektif Şirketi, Kalyoncu Nakliyat, ATM Arıcılık Organik Tarım Ürünleri Seracılık olarak açıklandı.

İhracat izni çıkan firmaların 4'ü Antalya'da, biri ise Aydın'da bulunuyor.

İhracatçılar yeterli bulmadı

Rusya’nın Türkiye'den 5 şirkete daha domates ithalatı izni vermesi, domates üretiminin en büyük kalelerinden biri olan Antalya'da olumlu, ancak yeterli bulunmadı.

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Türkiye ile Rusya arasındaki ticari ilişkilerin geçmişinin derine dayanan bir yapıya sahip olduğunu, uçak kriziyle sekteye uğrayan ticari ilişkilerin atılan adımlarla kısmen de olsa ilerlemiş durumda olduğunu söyledi.

Ancak Rusya'nın ticari ilişkilere getirdiği kısıtlamaların hala tam aşılamadığını vurgulayan Çandır, şunları kaydetti:

“Özellikle Antalya'nın en önemli üretim ve ihracat kalemi olan domateste ihracatın önüne engel getirilmesi asla kabul edilemez. Rusya'nın 24 Nisan 2018'den itibaren 5 Türk şirketine daha domates ihracatı izni vermesi kararı sevindirici. Sıfır, eksiden iyi diyoruz. Ancak Rusya'ya 400 bin ton domates ihracatı yaptığımız dönemler göz önüne alındığında, kısıtlamaların ülke ticaretine etkisini anlamak mümkün. Yasaklarla, kısıtlamalarla dünya ticareti olmaz. Umudumuz yasağın tamamen kaldırılması yönünde. İhracata yönelik kısıtlamaların kaldırılmasıyla dünyaca ünlü lezzete sahip Antalya domatesini Rusların damak tadına sunma arzusundayız.”

“Liste uygulaması yanlış”

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Hakkı Bahar da ihracat yapabilecek şirketlerin liste liste açıklanmasına karşı olduklarını söyledi. Bu yöntemi serbest ticaret ve etiğe uygun bulmadıklarına dikkati çeken Bahar, “Liste neye göre oluşturuluyor, kim neye göre listeye giriyor, ya da giremiyor. Bu çok farklı manaları çekilebilecek bir konu. Rusya tarafından bir listenin gönderilmesini yanlış buluyoruz" dedi.

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Hakkı Bahar

“Standartlar belirlenmeli”

Bir standardın oluşturulması gerektiğine vurgu yapan Hakkı Bahar, iki devletin temsilcilerinin denetledikten sonra standartları taşıyanların hepsinin bu listeye alınması gerektiğini söyledi. Bahar, “Önemli olan yazılı ve fiili bir durumu ortaya koymak. Devletimiz de bunu böyle istiyor. Bütün birliklerimiz de işin böyle olması gerektiğini düşünüyor. Dönemsel olarak Rusya'ya domates ihracatının sonuna geldik. Rusya'ya Kasım-Nisan arasında ihracat yapıyoruz. Kasıma kadar bu işi standarda bağlamamız lazım. İki devlet arasında protokol imzalanmalı. Rus yetkililerinin liste uygulamasından ivedilikle çıkması herkes için hayırlı olacaktır" diye konuştu.

DHA

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.