Gıda Hattı

Rusya Dışişleri Bakanı, gıda krizinin çözümü için geliyor!

6 Haziran 2022, 17:10
Paylaş
Rusya Dışişleri Bakanı, gıda krizinin çözümü için geliyor!

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un tahıl krizi, Suriye ve Rusya-Ukrayna Savaşı gündemiyle gerçekleştireceği Türkiye ziyareti öne çekildi. Bugün Ankara’ya gelecek olan Lavrov’un, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile ayrı ayrı görüşmesi bekleniyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı nedeniyle kesintiye uğrayan tahıl ihracatının yol açtığı gıda krizinin çözümü konusunda, bugün önemli bir gelişme yaşanacak.

Çavuşoğlu: “Gıda krizinin çözümü için yoğun çaba sarfediyoruz”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dost ve Kardeş Ülkelerle Diplomatik İlişkilerin 30. Yılı Resepsiyonu’nda yaptığı açıklamada, gıda krizinin çözümü için yoğun çaba sarf ettiklerini söyledi. Çavuşoğlu, “Bu konuda BM, Ukrayna, Rusya ile temastayız. Çarşamba günü (Rusya Dışişleri Bakanı) Lavrov bir heyetle beraber bu konuları da görüşmek için Ankara’ya geliyor. (Ukrayna Dışişleri Bakanı) Kuleba ile sürekli temas halindeyiz” ifadelerini kullandı.

Lavrov’un ziyareti öne çekildi

Bakan Çavuşoğlu’nun Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Çarşamba günü gerçekleştireceğini duyurduğu Ankara ziyareti, bir gün öne çekildi.

Edinilen bilgilere göre, Lavrov’un, tahıl krizi, Suriye ve Rusya-Ukrayna Savaşı konularını görüşmek üzere bugün Türkiye’de olması bekleniyor. Ziyaretin öne çekilmesinin sebebinin ise Türkiye’nin Suriye’ye düzenleyeceği yeni harekat olduğu belirtildi.

Lavrov’un önce Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ardından da Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile görüşmesi bekleniyor.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.