AramaArama
Gıda Hattı

Rusya Devlet Başkanı Putin, Sibirya’da söndürülemeyen yangınlar için talimat yağdırdı!

14 Ağustos 2021, 23:48
Paylaş
Rusya Devlet Başkanı Putin, Sibirya’da söndürülemeyen yangınlar için talimat yağdırdı!
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yetkililere doğal yaşamın ve çevrenin korunması dahil pek çok talimat verdi.

Sibirya’nın Yakutistan bölgesindeki orman yangınları ile Krasnodar bölgesindeki sel felaketine ilişkin “eşi, benzeri görülmemiş boyutta doğa felaketleri” ifadesini kullanan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yetkililere doğal yaşamın ve çevrenin korunması da dahil pek çok talimat verdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sibirya’da Yakutistan’dan başlayarak bölgenin neredeyse tamamına yayılan orman yangınları ile Krasnodar bölgesindeki sel felaketine ilişkin bölge yetkilileriyle, Rusya Acil Durumlar Bakanı Evgeny Zinichev ve Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova’nın da katıldığı online bir toplantı gerçekleştirdi.

Sibirya’da doğal yaşamın korunması talimatı

Yaşanan yangın ve selleri “eşi benzeri görülmemiş doğal felaketler” olarak nitelendiren Putin, küresel iklim krizine dikkat çekerek, “Bazı bölgelerde doğal afetlerin ölçeğinin, eşi benzerinin olmadığını görüyoruz. Uzak Doğu bölgesinde iklimsel koşullar öyle gelişti ki kuraklıktan dolayı çıkan orman yangınları şiddetli rüzgarlarla hızlıca yayıldı” dedi.

“Orman yaşamını olabildiğince korunmasına çalışılması gerektiği inancındayım. Elbette ki yangın önleme tedbirlerini uygularken çalışmalar sırasında çevreye en az tahribat verilmesine dikkat edin” diyen Putin, Sibirya’daki vahşi yaşamın korunması gerektiğini vurgulayarak, “Vahşi yaşamı ve hayvanları kurtarmak için çalışma yapın” talimatı verdi.

Yangında evlerini yitirenlere yeni ev yapılacak

Yangınların verdiği zarara ilişkin değerlendirmelerin hızlıca yapılması gerektiğini vurgulayan Putin, “Konutları ve sosyal açıdan önemli tesisleri restore etmek için ilgili planların hızlıca onaylanması gerekiyor” dedi. Putin, Sibirya’daki yangın başta olmak üzere Krasnodar ve Kırım’da doğal afetlerden zarar gören ve evleri tahrip olan ailelere yeni konutlar yapılması talimatını vererek, “Güney Rusya'daki selden en çok Kırım ve Krasnodar bölgeleri zarar gördü. Federal kurumlar, bölgesel ve belediye yetkilileri tüm acil önlemleri almalı. Önemli olan halkın can ve mallarını korumak, gerekirse çocukları, yaşlıları, kadınları, özellikle hamile kadınları güvenli yerlere tahliye etmek için tüm imkanların bir an önce kullanılması gerekiyor. Şartlar olgunlaştıktan sonra afetlerden etkilenen bölgelere yardım, konut ve restorasyon yardımlarının hemen başlatılmasını istiyorum” diye konuştu.

Yangın söndürme uçaklarının sorunu, kısa pistler!

Yakutistan’da yangınları söndürmede kullanılan Rusların BE-200 yangın söndürme uçağının kısa pistler nedeniyle sorun çıkardığı bilgisini aldığını da belirten Putin, bölgedeki pistlerin uzatılması için acilen çalışma yapılması talimatı verdiğini de kaydetti.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.