Gıda Hattı

Rusya Bonus Verdi Türkiye Kotada Direndi

27 Ağustos 2007, 16:44
Paylaş

Türk taşımacılık sektörünün kota sorunu sadece Avrupa birliği ile sınırlı değil. Rusya'da da kota sorunuyla karşı karşıya olan nakliyeciler acil çözüm bekliyor. İki ülke yetkililerinin temmuz başında bir araya gelmesine rağmen soruna çare bulunamadı. Rusya, Türk taşımacıların taşıma belgesi ihtiyacının bonus belgesiyle karşılanmasında diretirken, Türkiye 5 bin adetlik kotanın 15 bine çıkarılmasını istiyor.

RODER (RO-RO Gemi İşletmecileri ve Kombine Taşımacıları Derneği) Genel Müdürü Cumhur Atılgan, iki ülke arasındaki sorunun çözülmesi için Türkiye-Rusya Federasyonu Çalışma Grubu’nun kurulduğunu belirterek, “Çalışma grubunun hazırladığı rapor doğrultusunda eylülde tekrar bir araya geleceğiz. Türkiye'den Rusya'ya yönelik ihracat her sene yüzde 30 civarında artış gösteriyor ama Rusya bunu gözardı ediyor. Bu sefer kotanın artırılmasını bekliyoruz” diye konuştu.

 

Rus tarafının 2001'de ücretli belge tahsisini durdurmasıyla başlayan Rusya'ya yönelik geçiş belgesi sorunu acil çözüm bekliyor. 2002 yılında Rus tarafı çözüm olarak Türk nakliyeciler tarafından Türkiye'de yüklenen bir Rus aracı karşılığında Türk araçlarına 4 adet bonus belgesi verilmesini öngören bir sistem uygulamaya koydu. Fakat bu uygulama Türk nakliyecileri memnun etmedi. Geçen yıl mayısta Rusya'ya giriş yapmak için 500'e yakın Türk aracı sınır kapılarında bekletildi. Sorunun çözümü için Türkiye ile Rusya Federasyonu yetkilileri ve özel sektör temsilcileri 3-4 Temmuz tarihleri arasında Kara Ulaştırması Karma Komisyon Toplantısı'nda bir araya geldi. Rusya, yine geçiş belgelerini artırmaya yanaşmadı ve Türk taşımacıların belge ihtiyacının bonus belgesiyle karşılanmasında ısrar etti. Türk heyeti ise Türkiye'ye yeterince Rus plakalı taşıt gelmediği için belgelerinin bu yolla artırılması önerisine karşı çıktı.

RODER Genel Müdürü Atılgan, Rusya'nın Türk tarafını kısıtlayarak taşımacılık pastasından daha fazla pay almaya çalıştığını ifade etti. Atılgan, Türkiye'den Rusya'da yılda 16-17 bin civarında araç gittiğine dikkat çekerek, "Rus araçların Türk firmalarınca yüklenmesi halinde, Rus tarafı Türkiye'ye her bir yükleme karşılığında 4 adet bonus belgesi veriyor. Ancak Rusya ile ticaret arttıkça bu bonus belgesi de yetersiz kalıyor" dedi.

 

Rusya ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi 1996'dan bu yana 7 kat artarak 20.7 milyar dolara ulaştı. Bunun 17.4 milyar dolarını ithalat oluşturuyor. Ancak Rusya 199'da 10 bin 500 adet olan geçiş belgesi kotasını 5 bin adede düşürdü. Geçen yıl 5 bin adet geçiş belgesi kotasına ek olarak Rusya'dan bin adet belge alındı. Türk taşımacıların Rus plakalı taşıtları yüklemeleri karşılığında elde edilen 11 bin 196 bonus belgesinin 10 bin 872 adediyle birlikte 18 bin 171 adet belge tüketildi. 2007'nin ilk 5 aylık dönemiyle geçen yılın aynı dönemi karşılaştırıldığında, Türkiye'nin Rusya'ya ihracatı yüzde 57, ihraç taşımaların yüzde 35, Rusya üzerinden transit taşımaların ise yüzde 30 oranında arttığı belirtiliyor. Bu artış trendinin sürmesi halinde Türk taşımacıların yıl sonuna kadar 25 bin adet belgeye ihtiyacı bulunuyor. Bunun 13 bin adedinin bonus belgesi olarak üretilmesi durumunda bile Türk taşımacıların 7 bin adet Rus geçiş belgesi açığı var.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.