Gıda Hattı

Ruşen Eşref Ünaydın kimdir? Ruşen Eşref Ünaydın hayatı

21 Eylül 2021, 12:28
Paylaş
Ruşen Eşref Ünaydın kimdir? Ruşen Eşref Ünaydın hayatı
Batı edebiyatından tercümeleri 1914 yılından itibaren günümüze yansıyan Ruşen Eşref Ünaydın biyografi ölüm yıldönümünde araştırılıyor. Türk edebiyatına kattığı yeni türlerle sanatçı adından söz ettiriyor. Atatürk'e olan sevgisi ile bilinen Ruşen Eşref Ünaydın kimdir, özel yaşam ve Ruşen Eşref Ünaydın hayatı hakkında tüm merak ettiklerinini sizler ile paylaşıyoruz.

Ruşen Eşref Ünaydın tarihimizin en eski edebiyatçılarından biri olmanın yanı sıra iyi bir diplomat ve siyasetçidir. 21 Eylül 1959 yılında kaybettiğimiz yazar hakkında tüm merak edilenleri gidahatti.com olarak sizler için hazırladık.

Ruşen Eşref Ünaydın

Ruşen Eşref Ünaydın biyografi

doğum; 18 Mart 1892

ölüm; 21 Eylül 1959

meslek; Türk edebiyatçı, gazeteci, yazar, siyasetçi ve diplomat. (Galatasaray'ın kurucularından -12 numaralı üye- biridir. )

Ruşen Eşref Ünaydın hayatı ve eşi

1914'te Batı edebiyatından yaptığı tercümelerle yazı hayatına başlayan Ünaydın, vefat ettiği 1959 yılına kadar çocuk şiiri, deneme, edebî mülakat, mensur şiir ve hatırat gibi çeşitli edebî türlerde birçok eser kaleme aldı. 1917 ve 1918 yıllarında Türk edebiyatının ünlü yazar, şair ve fikir adamlarıyla yaptığı edebî mülakatları 1918'in sonlarına doğru "Diyorlar ki" adıyla kitaplaştırdı.

1918'de "Anafartalar Kumandanı Mustafa Kemal ile Mülâkat" adlı eseriyle Mustafa Kemal Atatürk 'ü ilk kez Türk ve dünya kamuoyuna tanıttı. Millî Mücadele'ye fiilen katıldı, Atatürk'ün yakınında çalıştı, kırk ay süren bu dönemi yazılarında anlattı. Cumhuriyet döneminde Atatürk'ün genel sekreterliğini yaptı, milletvekili oldu. Dil işlerinde çalıştı, Türk Dil Kurumunun kuruluş çalışmalarına katıldı, kurumun ilk Umumî Kâtipliği görevini yaptı. Daha sonra diplomat olarak görev yaptı.

Falih Rıfkı Atay'a göre Ruşen Eşref Ünaydın'ın "üç büyük aşkı vardı: eşi Saliha Hanım, hocası Tevfik Fikret ve her şeyi Mustafa Kemal Atatürk."

Ruşen Eşref Ünaydın ve Atatürk

Eğitimi ve kariyeri

Galatasaray Sultanisini ve Darülfünun Edebiyat Fakültesini bitirdi. Askerî Baytar Âlisinde, Darülmuallimini Âlide Türkçe ve Fransızca öğretmenliği yaptı. Yazarlık hayatına 1914 yılında mütercimlikle başladı. 1918 yılında Yeni Gün muhabiri olarak Kafkasya'ya, Tasviri Efkar muhabiri olarak Sivas'a gitti. Servet-i Fünun, Donanma, Tedrisat, Türk Yurdu ve Yeni Mecmuada yayımladığı mülakat, mensur şiir ve hatıra türünde yazılarıyla tanındı. Dergi ve gazetelerde mülakat ve gezi türünde yazıları yayımlandı.

ertuğrul yatı: Atatürk ve Ruşen Eşref Ünaydın

1920 yılında TBMM Hükûmeti'nin çağrısı üzerine İnebolu yoluyla Ankara'ya giderek Türk Kurtuluş Savaşı'na katıldı. 1922 yılında Buhara Sovyet Halk Cumhuriyeti elçiliği başkâtibi olarak atandı. Lozan Konferansı'nda matbuat müşavirliği yaptı. TBMM II., III. ve IV. dönem Afyonkarahisar milletvekili olarak görev yaptı. Riyaseti Cumhur Umumi Kâtipliği'nde (Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği); Tiran, Atina, Budapeşte Elçiliğinde ve Roma, Londra ve Atina Büyükelçiliğinde bulundu. 1937 yılında yapılan Trakya Manevraları'na katılarak yabancı heyetlere eşlik etti. 1952 yılında emekliye ayrıldı. 21 Eylül 1959 tarihinde İstanbul'da öldü.

Edebiyat tarihinde önemi

Ruşen Eşref Ünaydın, Türk edebiyatına "edebî mülakat" türünü kazandırdı. 1917 ve 1918 yıllarında Türk edebiyatının ünlü yazar, şair ve fikir adamlarıyla yaptığı edebî röportajları 1918'in sonlarına doğru "Diyorlar ki" adıyla kitaplaştırdı. Bu eseriyle üne kavuşan Ünaydın, uzun seneler "Diyorlar ki Muharriri" olarak anıldı. Fiilen de katıldığı Millî Mücadele döneminde Atatürk'ün en yakınında bulunan isimlerden biri olarak yazdığı yazılar Millî Mücadele edebiyatında önemli bir yer tuttu. Atatürk'ü ve Tevfik Fikret'i birçok yönleriyle kamuoyuna tanıttı. Yazar, eserlerini sade bir dille kaleme aldı.

Eserleri

Mülakat

 • Diyorlar ki (1918)
 • Anafartalar Kumandanı Mustafa Kemal ile Mülâkat (1918)
Anafartalar Kumandanı Mustafa Kemal ile Mülâkat (1918)
 • Çanakkale'de Savaşanlar Dediler ki (1918)
 • Atatürk'ün Hastalığı: Prof. Dr. Nihad Reşad Belger'le Mülâkat (1959

Anıları

 • Geçmiş Günler (1919)
 • Boğaziçi-Yakından (1938)
 • Atatürk ve Millî Tesanüt (1954)
 • Atatürk'ü Özleyiş (1957)
 • Galatasaray ve Futbol (1957)
 • Millî Mücadele
 • İstiklâl Yolunda (1922)

Mensur Şiir

Damla damla
 • Damla Damla (1928)

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.