AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Rus yazar Dostoyevski 195 yaşında, Dostoyevski kimdir?

Rus yazar Dostoyevski 195 yaşında, Dostoyevski kimdir?
30 Nisan 2016, 15:30

Doğumunun 195. Yılında Rus Edebiyatı ve Dünya Klasiklerinin en önemli yazarı Fyodor Mihayloviç Dostoyevski'nin Hayatı ve Eserlerinin konu edildiği Sempozyum, İstanbul Aydın Üniversitesi Florya Yerleşkesi'nde gerçekleştirildi.

dostoyevski-soz-gidahatti

İstanbul Aydın Üniversitesi Anadolu Bil Meslek Yüksek Okulu, Uygulamalı Rusça ve Çevirmenlik Bölümü tarafından düzenlenen sempozyumun açılış konuşmasını, İstanbul Aydın Üniversitesi Rusça Mütercim Tercümanlık Bölüm Başkanı yazar, çevirmen ve şair Prof. Dr. Ataol Behramoğlu yaptı.

Rusça Çevirmenlik Bölümü öğrencilerin katıldığı sempozyumunda açılışında konuşmasına, ''Dostoyevski büyük bir yazardır'' sözleriyle başlayan yazar, çevirmen ve şair Prof. Dr. Ataol Behramoğlu, bu sene 3. sınıfların dersinde Dostoyevski üzerine çalışmalar yaptıklarını belirterek, Rus Kültürü dersinde, Dostoyevski ile ilgili kültür bağlamında Slavcılık üzerine kurumları işleyeceklerini söyledi.

ataol-behramoglu-gidahatti

Sempozyumda, Ataol Berhamoğlu'nun hazırladığı ve sunduğu TRT Türk'te yayınlanan ''Kentler Gölgeler - St. Petersburg - Dostoyevski, Puşkin'' programdan görüntülerle devam edildi.

Dostoyevski'nin 195. doğum yılına özel gerçekleştirilen sempozyuma Konya Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Rus Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hüseyin Kandemir konuşmacı olarak katıldı.

istanbul-aydin-universitesi-dostoyevski-gidahatti

Dostoyevski'nin biyografisi ve yazar olma sürecinde yaşadıklarını anlatan Kandemir, ''İnsancıklar, Suç ve Ceza, Karamazov Kardeşler'' eserlerinin ortaya çıkış sürecini katılımcılarla paylaştı.

Rus Edebiyatı'na ilgi gösteren katılımcıların ilgiyle izlediği sempozyum soru-cevap olarak gerçekleşirken, sempozyuma katılan öğrencilerden birinin, ''Sizin için dünyada en büyük yazar kimdir? Tolstoy mu, Gogol mu, Puşkin mi?'' sorusuna Hüseyin Kandemir, ''Dostoyevski, Dostoyevski, Dostoyevski'' cevabını verdi.

dostoyevski-gidahatti

Dostoyevski kimdir?

1821 yılında doğan Rus Roman Yazarı Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’in ilk kitabı İnsancıklar, 1846 yılında yayımlandı. Bu eserinin ardından yazdığı kitaplarla beklediği başarıya ulaşamayan Dostoyevski'nin umudu kırıldı ve politikayla ilgilenmeye başladı. 1849 yılında devlet aleyhindeki bir komploya karıştığı iddiası ile tutuklanarak 10 ay hapisanede kalan Dostoyevski, kurşuna dizilmek üzereyken diğer sekiz tutuklu arkadaşı ile affedildi. Cezası dört yıl kürek, dört yıl da hapse dönüştürüldü. Sibirya'da bulunan Omsk Cezaevi'nde geçirdiği dört yılın ardından er rütbesi ile hizmete verildi. Beş yıl boyunca görev yapan Dostoyevski, 1859 yılında özgür bırakıldı ve Petersburg'a yerleşti.

Petersburg'a döndükten sonra Ezilenler (1861) ve Ölüler Evinden Anılar (1862) adlı eserleri yazdı. Sara nöbetleri ve kumar bağımlılığı yüzünden maddi darlığa düştü. Bu dönemde Yeraltından Notlar (1864), Suç ve Ceza (1866), Kumarbaz (1866), Budala (1868), Ebedi Koca (1870) ve Ecinniler (1872) gibi eserleri yazdı.

Delikanlı (1875), Bir Yazarın Günlüğü (1876) ve Karamazov Kardeşler (1879) adlı eserlerinde yazarlık hayatı boyunca konu edindiği temaları yeniden ele aldı. Karamazov Kardeşler adlı yapıtını üç yılda bitiren yazar, bir ciğer kanamasıyla yatağa düştü ve 28 Ocak 1881 tarihinde öldü. Dünya edebiyatını en çok etkileyen ve en çok okunan yazarlardan biri olan Dostoyevski'nin eserleri birçok 20. yüzyıl düşünürünün fikirlerini derinden etkiledi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.