Gıda Hattı

Roberto Benigni kimdir? Roberto Benigni hayatı

27 Ekim 2021, 16:18
Paylaş
Roberto Benigni kimdir? Roberto Benigni hayatı
Roberto Benigni kimdir? Tu Mi Turbi ilk yönetmenlik deneyimini gerçekleştirdiği projesi olan Roberto Benigni hayatı ve tüm merak edilenler. Roberto Benigni biyografi araştırması yapılan ünlü isim hakkında her şey...

Roberto Benigni kimdir? İtalyan olan yönetmen ve oyuncu Roberto Benigni'nin hayatı ve tüm çalışmalarına dair merak edilenler...

Roberto Benigni biyografi

tam adı; Roberto Remigio Benigni

doğum; 27 Ekim 1952

mesleği; İtalyan oyuncu, yazar ve sinema yönetmenidir.

Roberto Benigni hayatı
İlk yılları

Benigni, doğduktan kısa bir süre sonra ailesiyle birlikte Prato'ya taşındılar. Gençliğinde içe kapanık biriydi. Floransa'daki Jesuits Seminary Papaz Okulu'na gitti. Ardından Prato'da Economy Institute'ye devam etti. İlk kez 1972 yılında Prato'da sahne aldı. Aynı yıl başka tiyatro oyunlarında sahne almak için Roma'ya gitti. Tiyatro oyunlarında çalışırken bir yandan da televizyon dünyasına atıldı. 1975'te Giuseppe Bertolucci'nin yazdığı "Cioni Mario di Gaspare fu Guilia" adlı oyunla büyük çıkışını yaptı.

İtalya'da tanınması 1970'lerin ünlü televizyon serisi "Televacca" ile oldu. Bu seride yer alan ağır hiciv içeren "Anthem of The Melting Body" adlı bölüm yüzünden büyük skandallara sebep oldu. İtalyan Komünist Partisi lideri Enrico Berlinguer, bir süre Benigni'ye yasak getirdi.

Roberto Benigni kimdir?
Roberto Benigni

Yükselişi

Ardından 1977 yılında yine Giuseppe Bertolucci'ye ait "Berlinguer ti Voglio Bene" adlı filmde Cioni Mario karakterini oynadı. 1979 yılı onun için verimli bir yıl oldu. "Ma Che Cos'é Questo Amore" adlı televizyon serisinde çalışırken bir yandan da "Letti Selvaggi", "La Luna", "Clair de Femme" ve "Chiedo Asilo" adlı filmlerde rol aldı.[2] 1980 yılında Renzo Arbore'nin "Pap'occhio II" adlı filminde rol aldı.

Yönetmenlik yılları

1983 yılına gelindiğinde ilk yönetmenlik deneyimi olan "Tu Mi Turbi"(You Upset Me) adlı filmi çekti. Filmin setinde tanıştığı ünlü oyuncu Nicoletta Braschi ile evlendi. Daha sonraki filmlerinde hep Braschi ile rol aldı. 1986 yılında Amerikalı yönetmen Jim Jarmusch ile çalışmaya başladı. "Down By Law" (1986), "Night On Earth" (1991) ve "Coffee and Cigarettes" (2003) adlı filmlerde aynı yönetmen ile çalıştı. 1993'te ünlü Pink Panther serisinin devamı olan "Son Of The Pink Panther" adlı filmde Blake Edwards ile birlikte çalıştı. Filmde dedektif Clouseau'nun sakar oğlu rolünü oynadı.

1989 yılında Federico Fellini'nin "La Voce Della Luna" adlı filminde ilk ciddi rolünü oynadı. Dünyaca tanınması 1997 yılında rol aldığı "Life is Beautiful" adlı film ile oldu. Senaryosu Vincenzo Cerami'ye ait olan filmde ailesiyle birlikte Nazi Kampına gönderilen bir adamın trajikomik hikâyesini anlattı. Film 7 dalda Oscar'a aday oldu. Bu filmdeki üstün performansıyla 1998 yılında "En İyi Erkek Oyuncu" Oscar Ödülü'nü aldı. Sempatik ve içten tavırları ile Oscar törenine damgasını vurdu.

Benigni ayrıca 1999 yılında "Asterix And Obelix Take On César" adlı filmde César'ı öldürüp yerine Roma İmparatoru olmak isteyen Lecius Detritus karakterini canlandırdı.

2002 yılında "Pinocchio" ile yönetmenliğe geri döndü. İtalyan sineması için büyük bütçelerle çekilen film olumlu eleştiriler alamadı. Aynı yıl Avrupa Film Ödülleri'nde "En İyi Belgesel Sinema" dalında aday olan, Damian Pettigrew imzalı "Fellini: I'm a Born Liar" adlı çalışmada yer aldı.Benigni en son 2005 yılında "The Tiger And The Snow" adlı Irak Savaşı konulu filmde yer aldı. Yine aynı yıl çok izlenen bir haber programında striptiz yapmaya kalkışması ile dikkatleri üstüne çekti.

Filmografi (yönetmenlik)

1983 You Upset Me (Tu mi turbi) aynı zamanda oynadı
1984 L'addio a Enrico Berlinguer
1985 Nothing Left To Do But Cry (Non ci resta che piangere) aynı zamanda oynadı
1988 The Little Devil (Il piccolo diavolo) aynı zamanda oynadı
1991 Johnny Toothpick (Johnny Stecchino) aynı zamanda oynadı
1994 The Monster (Il mostro) aynı zamanda oynadı
1997 Life Is Beautiful (La vita è bella) aynı zamanda oynadı
2002 Pinocchio aynı zamanda oynadı
2005 The Tiger and the Snow (La tigre e la neve) aynı zamanda oynadı

Roberto Benigni kimdir?
Roberto Benigni

Filmografi

1976 Onda Libera Mario Cioni Televizyon
1977 Berlinguer Ti Voglio Bene Mario Cioni
1979 I giorni cantati
Clair de Femme Barman
Seeking Asylum Roberti
La luna Upholsterer
Tigers in Lipstick Principal
1980 Il Pap'occhio Benigni
1981 Il Minestrone Il maestro Grolla d'Oro En iyi aktör ödülü
Anche i ladri hanno un santo
1983 Effetti personali
Tu mi Turbi Benigno
Tutto Benigni Kendisi
1984 Non ci resta che piangere Saverio Also Director
Cinématon Kendisi
1986 Down by Law Roberto
1988 The Little Devil Giuditta
1990 Ivo Salvini
1991 Night on Earth Driver (Rome)
Johnny Stecchino Dante, Johnny Stecchino

Aynı zamanda yönetmen

En İyi Erkek Oyuncu Gümüş Kurdele
En İyi Erkek Oyuncu David di Donatello
1993 Son of the Pink Panther Jacques Gambrelli
1994 The Monster Loris
1997 Life Is Beautiful Guido Orefice
1999 Asterix and Obelix vs Caesar Lucius Detritus
2002 Roberto Benigni – Chaos With Method
Pinocchio Pinocchio
2003 Coffee and Cigarettes Roberto
2005 The Tiger and the Snow Attilio de Giovanni
2012 Nero Fiddled Leopoldo Pisanello Post-production

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.