Gıda Hattı

Robert Edward Lee kimdir? Robert Edward Lee hayatı

12 Ekim 2021, 18:17
Paylaş
Robert Edward Lee kimdir? Robert Edward Lee hayatı
Robert Edward Lee kimdir? Amerikan İç Savaşı sırasında Konfederasyon Ordusunun komutanı olan Robert Edward Lee hayatı ve çalışmaları nelerdir? Robert Edward Lee biyografi araştırmasını gidahatti.com olarak sizler için gerçekleştirdik.

Robert Edward Lee kimdir? Amerikan iç savaşının komutanı olan Robert Edward Lee hayatı ve özel hayatı hakkında tüm merak edilenler.

Robert Edward Lee biyografi

doğum; 19 Ocak 1807, Virginia, ABD

ölüm; 12 Ekim 1870, Virginia, ABD

mesleği; Amerikan İç Savaşı sırasında (1861-1865) Konfederasyon Ordusunun komutanıdır.

General Robert E. Lee kimdir?
General Robert E. Lee

Robert Edward Lee hayatı

19 Ocak 1807 tarihinde Virginia'nın Westmoreland ilinde doğmuştur. West Point Askeri Akademisinden 1829 yılında mezun olmuş, Meksika Savaşı'na süvari subayı olarak katılmış ve 1861 yılının Nisan kadar süren parlak bir askerlik kariyeri sonunda, bu tarihte ABD ordusundan ayrılarak Konfederasyon Ordusuna katılmış, önce Batı Virginia kuvvetlerinin ve Ağustos 1861 tarihinden sonra da tüm Konfederasyon Ordusunu başına geçmiştir. Silah, malzeme ve sayı bakımından kendisinden çok üstün bir kuvvet karşısında başarı ile mücadele etmiş ancak, 9 Nisan 1865 tarihinde Virginia Appomattox'da ABD Ordusuna teslim olmak zorunda kalmıştır.

Savaştan sonra “Başkan Washington Koleji”nin (Sonradan Washington ve Lee Koleji) müdürlüğünü yapmıştır. 12 Ekim 1870 tarihinde Virginia'nın Lexington kentinde ölmüştür.

2020 yılında gerçekleşen George Floyd protestoları sırasında heykelleri tahrip edilmişti.

Robert Edward Lee kimdir
Robert Edward Lee

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.