Gıda Hattı

Robert de Sorbon kimdir? Robert de Sorbon hayatı

9 Ekim 2021, 09:32
Paylaş
Robert de Sorbon kimdir? Robert de Sorbon hayatı
Robert de Sorbon kimdir? Ünlü ilahiyatçı Robert de Sorbon hayatı ve çalışmaları, Robert de Sorbon biyografi araştırmasını doğum günü olan bugün sizler için araştırdık. Robert de Sorbon nasıl bir görev almıştır?

Robert de Sorbon kimdir? Bulunduğu dönemin ünlü ilahiyatçısı Robert de Sorbon hayatı ve hakkında bilinmeyenleri sizler için hazırladık.

Robert de Sorbon biyografi

doğum; 9 Ekim 1201, Ardennes

ölüm; 15 Ağustos 1274,Paris

mesleği; Fransız ilahiyatçıdır. O kurucusu Sorbonne öğrenciler için yaratılan kurum laik içinde teoloji, pratik zorluklar ile çalışıyor.

Robert de Sorbon  hayatı

Bir köylü çocuğu olan Sorbon Paris'te okul birincisi olmuştur. Robert de Sorbon rahipliğe yükseltildi, bir doktor aldı ve Cambrai kilisesinde bir kanonik ile donatıldı . Onun vaazlar ve adanmışlık dersleri onu bir üne kavuşturdu. Kral Aziz Louis papaz olarak onu seçti.

Fakir okul çocukları için öğrenimi sırasında karşılaştığı engelleri düzeltmek amacıyla, birlikte yaşayan ve ücretsiz ders vermekten başka yapacakları bir şey olmayan bir din adamları topluluğu kurdu. . Yeni vakıf en çok katkıda kim arkadaşları olanlardır Guillaume de Bray , bir başdiyakoz Reims , Robert de Douai Geoffroi de Bar kraliçeye, kanon ve doktor, daha sonra kardinal ve Guillaume de Chartres , bir din adamlarından oluşan bir Kral.

Robert de Sorbon kimdir?
Robert de Sorbon

bir eylemiyle 21 Ekim 1250 Yedinci Haçlı Seferi sırasında naip olan Kraliçe Blanche , "Zavallı okul çocuklarının, Jean d'Orléans adında bir adama ait olan bir ev ve Pierre Pique -l'Ane ( Petri Pungentis-Asinum ), rue Coupe -Gueule'de , Thermes Sarayı'nın önünde yer almaktadır”. Sorbonne için bilinen en eski yasa, bir kraliyet bağışı olarak yalnızca az önce bahsettiğimiz şeyi içerir. Eylemin geri kalanı, kral ve Robert arasındaki çeşitli evlerin değişimini içerir.

Bu bağış sayesinde bu Sorbonne kolej etrafında, Paris'te kuruldu 1254 , daha sonra en ünlü işletmelerinden biri olmuştur Paris Üniversitesi ve Robert'ın adı, tarafından çağrılan Sorbonne. 1 . Vakıf Şubat ayında kral tarafından onaylandıktan belirli bir şekilde oldu 1257 o evler bitişik Robert de Sorbon döndü,.

Şubat 1258'de ve 1263'te Robert, kralla, Sainte-Croix-de-la-¬Bretonnerie manastırını kurmak için kullanılan sağ kıyıda bulunanlar da dahil olmak üzere iki ev mübadelesi yaptı . Robert'ın vakfı ve gayreti aracılığıyla muhtaç öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamadaki cömertliğini kabul etmek için kendisine müdür unvanı verildi. Le Boulay ne derse desin, kuruluşun ilk günlerinden itibaren on altı burslu değil, doktorlar, bakalorya sahipleri ve burssuzlar ve yoksul öğrenciler vardı. Bu teşkilat 1790 yılına kadar devam etti.

Robert de Sorbon kimdir
Robert de Sorbon

Robert onun kolej üyesi olabilmek için, bu sipariş, tek tek misafirler (alacak hospites ) ve ortakları ( Socii onların alımı öncesinde çeşitli muayenelerin tabi tutuldu, her ikisi de). Zenginleri dışlaması gerektiğine inanmadığı için , borsası olmayan (socii non bursales ), borsa ortaklarıyla aynı sınavlara girmesi ve aynı egzersizleri yapması gereken ortaklar da alır, tek fark şudur: bursiyerlere verilene eşit bir meblağ, evde beş sent , haftada bir buçuk paris ödemek zorundalar. Robert, her şeyin eşit olan ve ne üstün ne de asli olmayan socii tarafından yönetilmesini ve düzenlenmesini ister.

Robert, tüm bölümleriyle öğretilen teolojiye ek olarak , kolejinde her zaman kendilerini özellikle ahlaka ve vicdan vakalarının çözümüne adayan doktorların olmasını ister; bu, onun zamanından beri Sorbonne'un doğduğu yerdir. Avrupa'nın her yerinden istişare edildi.

Sıkıca onaylanan ilahiyat için yaptığı toplumu, kurulan ettikten sonra 1259 Papa tarafından Alexander IV Robert içinde, katma 1271 , başka üniversite beşeri bilimler ve felsefe kadar kalmıştır, 1635 , Richelieu kendi sitesinde sürüme güncel kilise bunu yıkılmış Sorbonne.

1258'de Paris'in kanonu olan Robert, kuruluşu, dindarlığı ve teolojik çalışmalarıyla öyle bir ün kazandı ki, prensler tarafından kendisine danışıldı ve bazen hakem olarak seçildi. Onun izniyle 1270 , o Société de Sorbonne'a bütün mallarına miras.

Bugün, Paris'teki 7 rue Christine-de-Pisan'daki Fransız Ulusal Büyük Locası'nda kendi adına bir Mason locası duruyor .

Robert de Sorbon kimdir?
Robert de Sorbon

Sorbonne kolejinin kütüphanesi

Kütüphane ve Sorbonne kolej kral desteğiyle Robert de Sorbon tarafından Paris'te 1260 civarında kurulmuştur. O Ortaçağ'da bilinen en büyük koleksiyonları kitaplardan biri, 1.000 'den fazla hacimleri (sonuydu xiii inci yüzyıl). Bilginin yayılması ve doğrulanması süreçlerinde önemli bir rol oynadı.

İşler

Sorbon'un başlıca eserleri şunlardır: De conscientia , Süper itiraf , Iter Paradisi , bunların üçü de Babalar Kütüphanesi'nde yer alır; Kutsal Yazılar Üzerine Küçük Notlar , imr. fermanda. Peder Tournemine tarafından Menochius'un ; Sorbonne Meclisi ve Cemiyeti Tüzüğü, 38 maddede, kolejini on sekiz yıldan fazla yönettikten sonra hazırlamadığı tüzükler; Sorbonne kütüphanesinde el yazısıyla yazılmış çok sayıda vaaz.

2006 yılında açılan Reims Champagne-Ardenne Üniversitesi Hukuk, Edebiyat, Ekonomik ve Sosyal Bilimler Kütüphanesi, Robert de Sorbon'un adını taşımaktadır.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.