Gıda Hattı

Rize Vali Yardımcısı Karabulut: "Kivi, bölge ekonomisi için önemli bir ürün"

28 Ekim 2006, 13:11
Paylaş

Rize Vali Yardımcısı Cengiz Karabulut, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde son yıllarda üretimi hızla artan kivinin bölge ekonomisi için önemli bir ürün olduğunu söyledi.

Rize Kivi Üreticiler Birliği'nde kivi tarımının ele alındığı toplantıda konuşan Vali Yardımcısı Karabulut, Türkiye'deki kivi üretiminin iç tüketimi karşılamadığını dile getirdi. Kivi üretiminin Türkiye'de ve Rize'de son yıllarda arttığına dikkat çeken Karabulut, "Buna rağmen Türkiye'deki kivi üretimi iç tüketimi karşılamamaktadır. Ülkemizde yılda 10 bin ton kivi üretimi gerçekleştirilirken, yılda 40 bin ton kivi tüketilmektedir. Aradaki 30 bin tonluk fark ise İran ve Avrupa ülkelerinden ithal edilmektedir" dedi.
Amaçlarının, Rize'de kivi üretimini desteklemek olduğuna vurgu yapan Karabulut, "Yöremizde kivi üretimi son yıllarda hızla gelişmektedir. İleride kivinin çayla birlikte bölgemizde önemli bir ekonomik ürün olacağı kanaatindeyim. Kiviyi çayın alternatifi değil, Rize ekonomisine katkı sağlayacak önemli bir ürün olarak görmekteyiz. Bu çerçevede üreticilerimize her türlü desteği sonuna kadar göstereceğiz" diye konuştu.
Konuşmaların ardından toplantıda, kivinin şekerleme zamanı ve hasat tarihi ile ilgili olarak Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri üreticilere bilgi verdi. Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri, Rize'de kivi hasadı döneminin yüksek kesimlerde 15 Kasım tarihi itibarı ile başlanmasının uygun olacağını ifade etti.
Kivi Kooperatifleri, kivi toptancıları ve üreticilerin yaptığı ortak toplantı sonrası 2006 yılı kivi alım fiyatı 60-80 gram ağırlığındaki kivi için 1 YTL, 80 gram ve üzeri kivi için ise 1.6 YTL olarak belirlendi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.