Gıda Hattı

Rıdvan Dilmen “Süt İçiyorum” dedi!

2 Mart 2018, 13:32
Paylaş
Rıdvan Dilmen “Süt İçiyorum” dedi!

Ulusal Süt Konseyi (USK), Türkiye’de süt içme alışkanlığının artırılması ve özellikle çocukların süt tüketimine özendirilmesi amacı ile “Süt İçiyorum” kampanyası başlattı. Aralarında Rıdvan Dilmen gibi futbol dünyasından ve sanat dünyasından ünlü isimlerin de destek verdiği kampanyanın tanıtım toplantısında konuşan USK Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nevzat Artık, Türkiye’nin süt tüketiminde Avrupa ortalamasının oldukça gerisinde kaldığını söyledi.

Ulusal Süt Konseyi (USK), sütün en doğal ve sağlıklı haliyle herkes tarafından tüketiminin teşvik edilmesi amacı ile “Süt İçiyorum” kampanyasını başlattı. Başta çocuklar olmak üzere bireyleri sağlıklı süt tüketimi konusunda bilgilendirmek ve teşvik etmek amacı ile başlatılan kampanyanın tanıtımı için 2 Mart Cuma günü bir basın toplantısı düzenlendi.

“Süt tüketiminde Avrupa’nın gerisindeyiz”

Toplantıda konuşan USK Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nevzat Artık, süt üretiminde dünyada sekizinci sırada yer alan ülkemizde, özellikle çocukların süt tüketiminde sıralamanın oldukça gerisinde olduğunu ifade etti. Artık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın doğru beslenme alışkanlıkları kazanması ve sağlıklı birer birey olmaları adına Ulusal Süt Konseyi olarak ‘Süt İçiyorum’ adlı bir proje başlattık. Türkiye’de süt tüketimi yaklaşık olarak kişi başı yıllık 34 kilogram. Avrupa’da ise bu ortalama kişi başı 60, Amerika kıtasında 58 kilogram. Ulusal Süt Konseyi olarak bu rakamların artırılmasını hedefliyoruz.

Türkiye, süt üretiminde dünyada sekizinci, Avrupa’da ise üçüncü sırada yer alıyor. Süt üretimi son on yılda %70 artarak 20.7 milyon tona ulaştı. 9,1 Ton süt sanayiye aktarılıyor, kayıt dışı pazarlanan çiğ süt oranı ise %56.

Süt, yapısı gereği hızla bozulabiliyor. Sütün, ineklerden elde edildiği andan itibaren iyi koşullarda, vitamin minerallerini kaybetmeden korunması gerekiyor. Kayıt dışı süt tüketimi oranına baktığımızda Türkiye’de sağlıklı süt tüketim oranı daha da düşüyor. Bu, geleceğimiz için bir kayıptır.”

Ünlü isimlerden kampanyaya destek

Kamuoyunu, özellikle de çocukları ve ebeveynleri sağlıklı ve güvenilir süt tüketimi hususunda bilgilendirmek amacıyla başlatılan “Süt İçiyorum” projesine spor ve sanat camiasından pek çok ünlü isim süt içerek destek verdi. Bu isimler arasında Rıdvan Dilmen, Ceyhun Yılmaz, serbest dalışçı ve sualtı hokeyi oyuncusu Şahika Ercümen, Medipol Başakşehir Futbol Takımı Teknik Direktörü Abdullah Avcı, Müzisyen Doğukan Manço, Oyuncu Başak Sayan, eşi ve bebeği, Oyuncu Seda Demir, TRT’de Masal Kitabı programının sunucusu ve oyuncu Gümeç Alpay Aslan, Yunus Günçe, Milli Tenisçi İpek Şenoğlu, Dilek Yanık, Spor Spikeri Tuğba Dural yer alıyor.

Kampanya için hazırlanan www.suticiyorum.com web sitesinde süt tüketiminin kalp sağlığı, bedensel ve zihinsel gelişim, uyku kalitesi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine faydaları detaylı bir şekilde yer alıyor.

Ulusal Süt Konseyi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı da dâhil ilgili kamu kuruluşları, süt üreticileri, süt sanayicileri, akademisyenler ve sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelerek oluşturduğu Ulusal Süt Konseyi, Türkiye’nin sağlıklı süt üretimi ve tüketiminde dünyada örnek alınan bir ülke olması hedefiyle çalışmalarını sürdürüyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.