Gıda Hattı

Rezene çayının faydaları nelerdir? Rezene çayı zayıflatır mı?

27 Ekim 2018, 22:55
Paylaş
Rezene çayının faydaları nelerdir? Rezene çayı zayıflatır mı?

Rezene çayı sağlık için oldukça faydalı. Rezene Hindistan’dan İtalyaya’a kadar, birçok farklı mutfakta kullanılır. Bitkinin yaprakları ve tohumları da dahil olmak üzere tüm parçaları kullanılıyor. Rezene çayının faydaları neler? Zararları var mı? Günde ne kadar tüketilmeli?

Faydaları saymakla bitmeyen rezene bir diğer şifalı otlardan biri. Rezene hem bitki olarak, hem de bitkisinden yapılan çayı ile vücut için oldukça faydalı. Maydonozgillerden gelen rezene, özellikle anne sütünü arttırıyor ve bebeklerde iştahı arttırıyor.

rezene çayı
Rezene çayı

Rezene çayının faydaları nelerdir?

Çağlar boyunca, rezene için birçok rahatsızlık için kullanılmış, rezene çayı ise dünya çapında alternatif tıpta da yerini almış. Rezene çayının faydaları:

  • Şişkinlik giderme,
  • Metabolizmayı arttırma,
  • Görme yeteneğini geliştirme,
  • Hipertansiyonu düzenleme,
  • Sindirim sistemini düzenleme,
  • Emziren kadınlarda süt üretimini sağlama

Rezene çayı, özellikle gözle ilgili sağlık problemlerine oldukça iyi geliyor. Hem hastalıkların oluşmasını engelliyor, hem de oluşan hastalığın şiddetini azaltıyor. 

Rezene çayı ne kadar içilmeli?

Rezene çayı vücuda oldukça faydalı olduğu bir gerçek. Ancak, yine de fazla tüketimden kaçınmalı. Yetişkinler günde maksimum 7 gram tüketmesi gerekiyor. 

rezene çayı zayıflatır mı?

Rezene çayı zayıflatır mı?

Rezene çayı, diyet listelerinde yerini alır. Metabolizmayı çalıştırması ve midedeki şişkinliği alması nedeni ile zayıflamak isteyen kişilere yardımcı olur. Ayrıca, idrar söktürücü özelliği  ve tokluk hissi yaratması da kilo vermeye yardımcı.

Rezene çayının zararları var mı?

Her besin gibi rezene çayını da tüketirken aşırıya kaçmamak gerek. Rezene çayı yanlış ve fazla tüketildiğinde bazı rahatsızlıklara neden olabilir. Sürekli kullanılan ilaçlar ile rezene çayı birlikte tüketilmemesi gerekir. Fazla tüketildiğinde bazı cilt sorunlarına veya mide rahatsızlarına neden olan rezene çayı, karın ağrısına ve mide bulantısını tetikler. 

Rezene çayının yapılışı

1- 1 Bardak suya 1, 1.5 kaşık rezene atılır.

2- 5 dk demlenmesi beklenir

3- Arzu ederseniz diğer bitkiler veya bir miktar bal ile tatlandırabilirsiniz.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.