AramaArama
Gıda Hattı

Restoran Atıkları Azalırken Alakart Tarih Oluyor

22 Ocak 2016, 15:52
Paylaş
Restoran Atıkları Azalırken Alakart Tarih Oluyor

Michelin yıldızlı şefler müşterilerin seçeneklerini sınırlayarak hem çevreci oluyor, hem tasarruf yapıyor. Bir zamanlar zarif bir yemek deneyiminin vazgeçilmezi olan alakart, yani geniş bir menüden yemek seçmek, Michelin yıldızlı restoranların gıda israfını önlemek amacıyla set menülere dönmesi ile geçmişteki yerini alacak gibi duruyor.

Önde gelen şefler giderek daha yaygın şekilde menüdeki yemek seçeneklerini sınırlayarak mutfaklarını daha sürdürülebilir bir hale getiriyorlar.

Galler bölgesindeki Montgomery’de bulunan ve restoranlar için en prestijli ödül olan Michelin Yıldızı sahibi The Checkers’in sahibi Kathryn Francis alakart menüsünü tadımlık set menü ile değiştirdi. Francis bu uygulamanın yüksek kaliteli bir çok restoranda görülen bir trend olduğunu söyledi.

Alakart sisteminde gıda atığı artıyor

Francis’e göre set menüye geçilmesi iş yükünün daha doğru tahmin edilebilmesi yanında gıda atıkları yönetimini de kolaylaştırıyor. Alakart sisteminde kaç müşterinin bir yemeği ısmarlayacağı bilinmediği için bol miktarda pişirilerek hazırda tutulması gerekiyor. Bu nedenle gıda atıkları da artıyor.

Francis giderek daha fazla müşterinin sürdürülebilirlik konusunda endişelendiğini, restoranların çevreye duyarlı olup olmadığını bilmek istediklerini söyledi. Bunun yanında set menü sistemi ekonomik avantaj da sağlıyor: “Mutfağınız ne kadar yetenekli olursa olsun, çöpe attığınız yemekler her zaman kar marjınızdan düşer.”

Londra’da iki Michelin yıldızına sahip suşi restoranı Araki de bir set menü sunan yüksek kalite restoranlar arasında. Set menünün fiyatı 300 sterlin.

İngiltere’nin Leeds kentinde yer alan “The Man Behind the Curtain” – “Perdenin Arkasındaki Adam” adlı restoran da 7 ve 12 tadımlık yiyecekten oluşan set menüler sunuyor.

Waitrose Good Food Guide (İyi Yemek Kılavuzu) editörü Rochelle Venables, set menü sunmanın akılcı bir yaklaşım olduğunu, restoranların işlerini daha sürdürülebilir hale getirmeye çalışmasının memnuniyet verdiğini söledi: “Restoranların çok fazla seçenek sunmak yerine daha az seçeneği daha mükemmel yapmaya yöneldiklerini görüyoruz”

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.