Gıda Hattı

Resmi Gazete bilmecesi! İşte gecenin ilk saatlerindeki görüntüsü

20 Kasım 2021, 01:58
Paylaş
Resmi Gazete bilmecesi! İşte gecenin ilk saatlerindeki görüntüsü

İYİ Partili Durmuş Yılmaz'ın TBMM'de gece Resmi Gazete'nin iyi takip edilmesi, bir şey olabileceği sözlerinin kamuoyuna yansıması üzerine uzun süre açılmayan Resmi Gazete’nin web sitesinde, “Sayfada çalışma yapılmaktadır” notu görüldü. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, sosyal medya hesabından bu görüntüyü “Gündüz huzur yok, gece huzur yok. Yazık değil mi bu güzel ülkeye?” mesajıyla paylaştı. Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararlarında ise iddia edildiği gibi Bakanlıklarda bir görevden alma ya da atama yer almadı.

Merkez Bankası eski Başkanı İYİ Partili Durmuş Yılmaz, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki konuşmasında, “Ben sizleri bugün cuma dolayısıyla bu gece 12.00’den sonra teyakkuza davet ediyorum, Resmi Gazete’yi takip etmenizi tavsiye ediyorum; bu gece bir şey olabilir, olduğu zaman da Türk lirasının üzerine nasıl daha fazla bir sıkıntının geleceğini görürsünüz. 12.00’den sonra Resmi Gazete’yi takip edin diyorum ve herkese iyi hafta sonları diliyorum” ifadelerini kullandı.

HDP’li Gergerlioğlu, Durmuş Yılmaz’ın sözlerini paylaştı, kulisler hareketlendi

HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun Yılmaz’ın sözlerine ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “TBMM bütçe komisyonunda önemli açıklama!!! Eski Merkez Bankası başkanı Durmuş Yılmaz "bu gece saat 00.00 da Resmi Gazeteyi takip edin, ekonomi açısından olağanüstü bir şey olacak" dedi. Sizce ne olacak?” ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine Durmuş Yılmaz, kendi sosyal medya hesabından Gergerlioğlu’nun paylaşımını da alıntılayarak, sözlerine açıklık getirdi. Yılmaz, “Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığım konuşma aşağıdadır. Bu bir bilgi ve duyuma dayanmıyor var olan belirsizliklere vurgu yaptım” dedi.

Ardı ardına yapılan açıklamalar, bir anda kulisleri hareketlendirdi. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın görevden alınacağı, Bakanlığın Hazine ve Maliye Bakanlıkları olarak ikiye ayrılacağı ve yeni isimler atanacağı iddia edildi.

Resmi Gazete’nin sitesine ulaşılamadı

Bu gelişmelerle gözler, her gece 00.00’dan itibaren yayımlanan yeni günün Resmi Gazete’sine çevrildi. Ancak gece yarısı Resmi Gazete’yi okumak için web sitesine girmek isteyenler, “Sayfada çalışma yapılmaktadır” notuyla karşılaştılar.

İYİ Parti Lideri Akşener’den tepki

Bu duruma kayıtsız kalmayan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise tepkisini sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla gösterdi.

Akşener paylaşımında, “Gündüz huzur yok, gece huzur yok. Yazık değil mi bu güzel ülkeye? Günah değil mi bu cefakar millete? Ama kimse üzülmesin. Asla pes etmek yok. Bu günler elbette geçecek. O sandık elbet gelecek, ve Türkiye İYİ olacak” mesajını verdi.

İlerleyen dakikalarda Resmi Gazete’de yeni günün sayısı yayımlanırken, Bakanlıklarda herhangi bir görevden alma ya da atamanın olmadığı Cumhurbaşkanlığı atama kararlarının uzun süre açılmaması da dikkat çekti.

Atama kararları

Cumhurbaşkanlığı Tarafından Yapılan Atamalar Hakkında Kararlar (Karar: 2021/544, 545, 546, 547, 548, 549, 550, 551, 552, 553 ve 554) ile Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve BM Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilciliği Özel Temsilcisi Ahmet Altay Cengizer görevinden alınırken,

UNESCO Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilciliğine, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Gülnur Aybet,

Endonezya Büyükelçiliğine de Aşkın Asan atandı.

Yayımlanan Kararlarla, Diyanet İşleri Başkanlığı Bingöl, Hakkari, Kayseri, Sivas, Ardahan İl Müftülüklerine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında da İş Müfettişliklerine atamalar yapılırken,

Ege Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Necdet Budak yeniden,

İstanbul Atlas Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mustafa Küçük,

Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Bekir Sami Yılbaş,

Uşak Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ekrem Savaş atandı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.