Gıda Hattı

René Samuel Cassin kimdir? René Samuel Cassin hayatı

5 Ekim 2021, 11:23
Paylaş
René Samuel Cassin kimdir? René Samuel Cassin hayatı
René Cassin kimdir? 5 ekim doğum tarihi olan barış ödülü sahibi René Cassin hayatı ve René Cassin biyografisi merak ediliyor. René Cassin ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları gidahatti.com olarak sizler için hazırladık.

René Samuel Cassin biyografi

doğum; 5 Ekim 1887

ölüm; 20 Şubat 1976

mesleği; İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ni birlikte yazdığı ve Nobel Barış Ödülü'nü aldığı bilinen bir Fransız hukukçuydu.

René Samuel Cassin hayatı

Birinci Dünya Savaşı'nda asker olarak görev yaptı .

24 Haziran 1940'ta Cassin, General Charles de Gaulle'ün telsiz çağrısına kulak verdi ve Londra'da ona katıldı ve hukuk uzmanlığını Özgür Fransızlara yardım etmek için kullandı.

1944 ve 1959 yılları arasında Cassin Danıştay üyesiydi. Savaştan sonra BM İnsan Hakları Komisyonu'na atanmış, 1948 İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ne önemli katkılarda bulunmuştur. Bu çalışmasıyla 1968'de Nobel Barış Ödülü'nü aldı. Aynı yıl BM Genel Kurulu'nun İnsan Hakları Ödülleri'nden birine layık görüldü.

Cassin, 5 Ekim 1887'de Bayonne'de Sefarad Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Nice'de büyüdü , burada Lycée Masséna'ya katıldı ve 17 yaşında bir lisans derecesi ile mezun oldu. Aix Üniversitesi'ne girdi, siyasi ekonomi, anayasa tarihi ve Roma hukuku okudu ve ödüller kazandı. hukuk alanında ve üstün bir üniversite diploması ve hukuk fakültesindeki rekabetçi sınavlarda birincilik ödülü. 1914'te Paris'te hukuk bilimi, ekonomi ve siyaset alanında doktorasını aldı.

Cassin 1976'da Paris'te öldü ve başlangıçta Paris'teki Montparnasse Mezarlığı'na defnedildi. 1987 yılında, onun kalıntıları yüzeyleten ve yüceltilen crypt arasında Pantheon Paris.

René Cassin

İkinci Dünya Savaşı

René Cassin, Londra'daki Fransız Ulusal Komitesi bünyesinde

Ateşkesi reddeden, René Cassin bir İngiliz gemisinde girişti, SS Ettrick içinde, Saint-Jean-de-Luz 24 Haziran 1940 tarihinde ve General Charles de Gaulle katıldı Londra onu Almanya'ya karşı savaşı sürdürmek yardımcı olur. Bu nedenle, ona ilk katılanlardan biriydi. De Gaulle'ün Özgür Fransa'nın tüzüklerini hazırlamak için yasal yardıma ihtiyacı vardı, bu yüzden Londra'ya gelişi çok hoş karşılandı. René Cassin İngilizce bilmiyordu, ancak Dışişleri Bakanı Anthony Eden gibi önde gelen akademisyenleri ve siyasi şahsiyetleri zaten tanıyordu.

Nisan 1941'de Cassin Londra'dan bir radyo yayını yaptı ve laik bir bakış açısıyla özellikle Fransız Yahudilerine hitap ederek onlara Fransa'nın Devrim'den bu yana Yahudilere her zaman sunduğu tam ve eşit korumayı hatırlattı. Onları bu borcu kısmen Özgür Fransa'nın güçlerine katılarak geri ödemeye teşvik etti. Mayıs ayında, Vichy Rejimi Cassin'i Fransız vatandaşlığından çıkardı ve 1942'de onu gıyabında ölüme mahkum etti.

René Cassin

Savaş sonrası

İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Cassin, Birleşmiş Milletler'e atandı ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin taslağının hazırlanmasına yardımcı oldu. Kanadalı bilim adamı ve hukuk profesörü John Humphrey tarafından hazırlanan bir haklar listesinden yola çıkan Cassin, gözden geçirilmiş bir taslak hazırladı ve metni genişletti.

BM İnsan Hakları Komisyonu ve Lahey Tahkim Mahkemesi'nde görev yaptı .

Aynı zamanda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi üyesi (1959-1965) ve başkanı (1965-1968) idi . Bugün mahkeme binası üzerinde Allée René Cassin içinde Strasbourg .

1945'te Charles de Gaulle , Fransız halkı için çok şey yapan Cassin'e, Yahudilere yardım etmek için de bir şeyler yapmasını önerdi. Cassin , daha önce esas olarak Osmanlı İmparatorluğu'nun yönetimi altında yaşayan Sefarad Yahudilerini Fransız modernist müfredatına göre eğitmeye adamış olan Fransız-Yahudi İttifakı Israelte Universelle'nin (AIU) başkanı oldu . AIU'nun başkanı olarak Cassin, Amerikan Yahudi Komitesi ve Anglo-Yahudi Derneği ile birlikte çalışarak, Cassin'in insan hakları platformuna Yahudi perspektifinden destek oluşturmaya adanmış bir ağ olan Yahudi Örgütleri Danışma Konseyi'ni kurdu. BM insan hakları sistemi gelişiminin ilk aşamalarındayken.

1947'de René Cassin, Fransız İdari Bilimler Enstitüsü'nü (IFSA) kurdu . İdare hukukunda Fransız doktrininin geliştirilmesine yardımcı olan birçok konferans düzenleyen bu derneğin ilk başkanıdır.

10 Kasım 1950'de bir BM radyosunda Karim Azkoul , Georges Day ve Herald CL Roy ile birlikte Fransızca konuşulan ülkelerin kullanımına yönelik bir yuvarlak masa tartışmasına katılırken fotoğraflandı. Bu belki de daha da ilginç çünkü Azkoul ve Cassin, Siyonizm siyasetine ilişkin bakış açılarında çok farklıydı.

René Cassin

Eski

2001 yılında, CCJO René Cassin , Cassin'in anısına, Yahudi bakış açısıyla Evrensel İnsan Haklarını teşvik etmek amacıyla kuruldu. René Cassin madalyası, CCJO tarafından insan haklarına olağanüstü bir küresel katkı yapmış olanlara verilir. Fransa'daki Alliance Israélite'nin başkanı olarak, Yahudilerin medeni haklarını takip etti ve aktif bir Siyonistti. Kudüs'te bir liseye onun adı verilmiştir.

2003 yılında Bask Hükümeti René Cassin Ödülü'nü "kişisel veya profesyonel yollarıyla İnsan Haklarının teşviki, savunulması ve ifşa edilmesine güçlü bir bağlılık gösteren bireyleri veya kolektifleri alenen tanımak ve ödüllendirmek amacıyla " oluşturdu. Ödül, 10 Aralık Uluslararası İnsan Hakları Günü'nde veriliyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.