Gıda Hattı

Rekorlar peş peşe geliyor, İsveç Kral ve Kraliçesi de korona oldu!

5 Ocak 2022, 13:25
Paylaş
Rekorlar peş peşe geliyor, İsveç Kral ve Kraliçesi de korona oldu!

Fransa ve İngiltere’de günlük vaka sayılarında yeni rekorlar kırılırken, İsveç Kralı 16. Gustaf ve Kraliçe Silvia’nın Covid-19 testlerinin pozitif çıktığı duyuruldu. İngiltere Başbakanı Boris Johnson ise, “B Planı önlemleriyle ülkeyi bir kez daha kapatmadan Omicron’dan kurtulma şansımız var. Bu virüsle yaşamanın bir yolunu bulabiliriz” diyerek, iyimser konuştu.

Fransa'da Covid-19 salgınında vaka ve ölüm sayısındaki endişe verici artış sürüyor. Ülke genelinde son 24 saatte 271 bin 686 yeni vaka tespit edilirken, günlük vaka sayısında rekor seviyeye ulaşıldı. Son veriyle birlikte toplam vaka sayısı 10 milyon 589 bin 505'e yükseldi. Son 24 saatte 351 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybederken, toplam can kaybı ise 124 bin 563'e ulaştı. Ülke genelinde 3 bin 665'i yoğun bakımda olmak üzere toplam 20 bin 186 kişi hastanelerde tedavi görüyor.

Fransa Sağlık Bakanı Oliver Veran, Ocak ayında hastanelerin zor durumda olacağını belirterek uyarıda bulundu.

25,5 milyon kişiye 3. doz yapıldı

Pfızer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca ve Janssen aşılarının uygulandığı ülkede, toplam 125 milyon 507 bin 76 doz aşı yapıldı. 53 milyon 3 bin 727 kişiye 1 doz, 25 milyon 544 bin 63 kişiye ise 3. doz aşı uygulandı.

En 1 doz aşı uygulananların oranı 78,6, ikinci doz uygulananların oranı yüzde ise 77 olarak açıklandı.

İngiltere'de salgında yeni rekor

İngiltere'de günlük vaka sayısı ilk kez 200 bini aşarak, salgının başından bu yana en yüksek seviyeye yükseldi. Son 24 saatte 218 bin 724 vaka tespit edilirken, toplam vaka sayısı 13 milyon 641 bin 520'ye yükseldi. Daha önce en yüksek günlük vaka sayısı, 189 bin 846 ile 31 Aralık'ta kayda geçmişti.

Ayrıca son 24 saatte 48 kişi korona virüse yenik düşerken, toplam can kaybının ise 148 bin 941'e yükseldiği belirtildi.

Birleşik Krallık genelinde son 7 günde bildirilen vaka sayıları toplamda 1 milyonu aştı. Son 7 günde 1 milyon 71 bin 242 vaka kayda geçerken, 1 milyondan fazla vakanın 897 bin 59'unun İngiltere'de tespit edildiği kaydedildi.

İngiltere'deki aşılama programına göre son 24 saatte 141 bin 825 kişiye Covid-19 aşısının güçlendirici dozunun (3. doz) uygulanmasıyla 12 yaş üzeri nüfusun yüzde 59,8'i 3. dozu yaptırmış oldu. Son 24 saatte 29 bin 295 kişiye aşının 2. dozu, 19 bin 158 kişiye ise aşının ilk dozu uygulandı.

Johnson: "Ülkeyi kapatmadan Omicron'dan kurtulma şansımız var"

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, korona virüs salgınında rekor sayıda vaka tespit edilmesinin ardından gerçekleştirdiği basın toplantısında, "B Planı önlemleriyle bu ülkeyi bir kez daha kapatmadan Omicron'dan kurtulma şansımız var. Bu virüsle yaşamanın bir yolunu bulabiliriz" dedi.

Ancak yine de İngiltere'de "ilerleyen haftaların zorlu olacağını" ve "bazı hizmetlerin kesintiye uğrayacağını" söyleyen Johnson, "Korkarım Covid-19 ile savaşımızın sona erdiğini düşünen herkes son derece yanılıyor. Bu, en üst düzeyde dikkatli olunması gereken bir an" dedi.

Gıda tedariki için 100 bin işçi görevlendirilecek

Başbakan Johnson, 10 Ocak'tan itibaren ülkede gıda tedarikinin sağlanması, sınırların korunması gibi kritik işlerde çalışması için 100 bin işçinin görevlendirileceğini ve bu kişilere her gün yanal akış testlerinin sağlanacağını söyledi. Johnson, hastanelerin yoğun bakım ünitelerinde tedavi gören hastaların yüzde 90'ının güçlendirici aşılarını almadığını ve bunlardan yüzde 60'ının ise hiç aşılanmadığını söyledi.

İngiltere'de hükümetin B Planı önlemlerinde toplu taşıma ve mağaza gibi kapalı alanlarda maske takılması, mümkünse evden çalışılması ve bazı mekanlara girmek için aşı pasaportu kullanılması gibi kurallar bulunuyor.

Almanya, İngiltere ve 8 Afrika ülkesini kırmızı listeden çıkardı

Ülkede Omicron varyantının artmasıyla birlikte kısıtlamaları sıkılaştırarak İngiltere ve Güney Afrika ülkeleri başta olmak üzere 7 Afrika ülkesini kırmızı listeye alarak seyahat engeli getiren Almanya’da, İngiltere ve Güney Afrika ile 7 ülkenin “virüs mutasyon bölgeleri“ listesinden çıkarılarak seyahat kısıtlamalarının gevşetildiği açıkladı. İngiltere ve Güney Afrika ülkelerinin dışındaki 7 Güney Afrika ülkesinden gelenler, 14 günlük karantinada kalacak.

Robert Koch Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada, bir haftada 30 bin 561 yeni korona virüs vakası bildirildiği, bu rakamın geçen hafta 239 bin olduğu kaydedildi.

Hong Kong, 8 ülkeden uçuşları yasakladı

Hong Kong hükümeti, aralarında İngiltere ve ABD’nin de bulunduğu toplam 8 ülkeden yapılacak seyahatlere yasak getirdi.

Hong Kong Lideri Carrie Lam yaptığı açıklamada, Avustralya, Kanada, Fransa, Hindistan, Pakistan, Filipinler, İngiltere ve ABD’ye 8 Ocak’tan itibaren 2 haftalık seyahat yasağı uygulanacağını ifade etti.

Hızla yayılan Omicron mutasyonu nedeniyle yeni tedbirlerin yürürlüğe gireceğini de belirten Lam, spor salonlarının, barların, gece kulüplerinin ve kapalı yemek mekanlarının kapatılacağını duyurdu. Okulların kapatılmayacağını, eğitime tedbirlerle birlikte devam edileceğini vurgulayan Lam, şehirdeki birçok hastanenin Omicron mutasyonu nedeniyle dolmaya başladığı konusunda da halka uyarılarda bulundu.

Hong Kong’a denizaşırı ülkelerden seyahat eden kişilerin aşılı olup olmadığı fark etmeksizin 21 gün karantina da kalması da zorunlu tutuluyor.

Yeni Delhi’de hafta sonu sokağa çıkma yasağı

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de 29 Aralık’ta Kademeli Müdahale Eylem Planı (GRAP) kapsamında alınan önlemlere bir yenisi daha eklendi. Delhi Afet Yönetim Otoritesi’nin (DDMA) açıklamasında, Covid-19 vakalarının artması nedeniyle hafta sonu sokağa çıkma yasağı getirildiği bildirildi. Yeni önlemlerle birlikte özel çalışma ofislerinin kapasitesi yüzde 50 oranına indirilirken, temel hizmetler bölümündeki çalışanlar haricinde devlet memurlarının evden çalışmaları istenecek.

Yeni Delhi’de halen yürürlükte olan sinema ve spor salonlarının kapatılması ve yerel saatle 22.00- 05.00 arasında sokağa çıkma yasağı önlemleri devam ediyor.

İsveç Kral ve Kraliçesi korona oldu

İskandinav ülkelerinde Covid-19’un Omicron mutasyonu vakaları artmaya devam ederken, İsveç Kral ve Kraliçesi Covid-19 testlerinin pozitif olduğunu duyurdu. İsveç Sarayı’ndan yapılan açıklamada, tam aşılı olan Kral 16. Gustaf ve Kraliçe Silvia'nın hafif semptomlar gösterdiği ve kendilerini iyi hissettikleri belirtildi.

İsveç bilim uzmanları, Covid-19’un Omicron mutasyonunun ülkedeki enfeksiyonların yüzde 50’sinden fazlasını oluşturduğunun tahmin edildiğini açıklarken, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), vatandaşlarını yüksek Covid-19 vakaları nedeniyle İsveç’e ve diğer Avrupa ülkelerine seyahat etmemeleri konusunda uyarmıştı.

İsveç’te salgının başından bu yana vaka sayısı 1 milyon 357 bin 753 olurken, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 15 bin 286 olarak kayıtlara geçti.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.