Gıda Hattı

Rekolte Düştü, Yağ Üreticisini Ramazan Korkusu Sardı

13 Ağustos 2007, 15:57
Paylaş

Bir taraftan kuraklık yüzünden ayçiçeğinde rekoltenin düşmesi diğer taraftan ithalat yapılan ülkelerde hasadın ramazandan sonra bitiyor olması yağ üreticilerini tedirgin etmeye başladı.

Yağ fabrikaları 13 Eylül’de başlayacak olan ramazana sıkıntılı girmeye hazırlanıyor. Elinde yeterli ayçiçeği stoğu olmayan yağ fabrikaları, ramazan ayında artan tüketime karşılık veremeyebilir. Çünkü Türkiye’nin ayçiçek ithalatı yaptığı ülkeler arasında bulunan Ukrayna, Bulgaristan ve Rusya’da hasat ramazandan sonra bitiyor. Bu da Türkiye’deki fabrikaların stoklarının tüketimin yoğun olduğu ramazan ayında yetip yetmeyeceği sorusunu beraberinde getiriyor.

Düşük rekolte ve ithalat yapılan ülkelerdeki hasatın bitmemiş olmasının fiyatlara yansıması kaçınılmaz gözüküyor. Bu gelişmelerle birlikte önümüzdeki dönemde yağ fiyatlarının yüzde 5 ila 20 arasında artacağı tahmin ediliyor. Bu yıl tüm ürünlerde olduğu gibi ayçiçeğindeki rekolte düşüşünün bazı grupların iştahını kabarttığını belirten Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Sezen, piyasada kasıtlı bir kriz havası yaratılmaya çalışıldığına dikkat çekiyor. Sezen, “Bazı firmalar rekolte düşüşünden etkilenecek. Fakat birçok firmanın ağustos ayı stokları yeterli. Bizi endişelendiren Ramazan’daki tüketim. Türkiye’de en çok yağ tüketimi bu dönemde oluyor” diye konuşuyor.

Düşük rekolte ithalatı artıracak

Türkiye’de, bitkisel yağ üretiminin yüzde 50’si ayçiçeğiyle gerçekleştiriliyor. Hayvan yemi, sıvı yağ ve margarin sanayisinde kullanılan ayçiçeği üretimi her geçen yıl düşüyor. 2006’da 1 milyon tona ulaşan üretim rakamının bu yıl 700-750 bin ton seviyelerinde olacağı tahmin ediliyor. Türkiye ayçiçeği tohum ihtiyacının büyük çoğunluğunu başta Rusya olmak üzere; Ukrayna, Romanya, Arjantin, Uruguay, Bulgaristan gibi ülkelerden; ayçiçeği yağını ise Ukrayna, Romanya ve Arjantin’den

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.