Gıda Hattı

Reklam Kurulu Dövizli Reklamları Durdurdu

14 Şubat 2008, 00:08
Paylaş

Reklam Kurulu, mevzuata aykırı olduğu gerekçesiyle teknoloji ürünleri, hava yolu taşımacılığı ve telekomünikasyon sektörlerinde faaliyet gösteren firmalar tarafından yayınlanan reklam ve ilanlarda, mal ve hizmet bedellerinin dolar ve euro ile gösterilmesini durdurdu.

Ayrıca bu ilan ve reklamlarda, tüketicinin ödemek zorunda olduğu vergiler de tam olarak gösterilecek.

Kurulun ocak ayında yaptığı ve elektronik sigara reklamlarının da durdurulması kararının alındığı toplantıya ilişkin kararlar ilan edildi. Teknoloji ürünleri, hava yolu taşımacılığı ve telekomünikasyon sektörlerinde faaliyet gösteren firmalar tarafından yayınlanan reklam ve ilanların incelenmesi neticesinde, söz konusu reklam ve ilanlarda yer alan mal ve hizmetlere ilişkin fiyatların YTL yerine doları veya euro şeklinde gösterildiği belirlendi.Ayrıca, bu ilan ve reklamlarda tüketicinin ödemek zorunda olduğu tüm vergilerin eklenmediği ya da " KDV" veya "ÖTV hariç" gibi ibarelerin kullanıldığı tespit edilirken, bu durumun Etiket, Tarife ve Fiyat Listeleri Yönetmeliği'ne ve Ticari Reklam ve İlanlara İlişkin İlkeler ve Uygulama Esaslarına Dair Yönetmelik'e uygun olmadığı vurgulandı.

Vergili fiyat olacak

Bu uygulamaların Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun'a da aykırı olduğu belirtilerek, bu duyuruyu takiben aynı aykırılıkların tespit edilmesi halinde, kanunda belirtilen yaptırımların uygulanacağı konusunda ilgililer uyarıldı. Etiketlere ilişkin yönetmeliğe göre, etiket ve listelere satış fiyatlarının "Türk Lirası" şeklinde yazılması gerekiyor. Ayrıca, tüketicilerin bilgisine sunulan fiyat, "peşin ve tüm vergiler dahil satış fiyatı" olacak.Kanuna göre ise "tüketiciyi aldatıcı, yanıltıcı veya onun tecrübe ve bilgi noksanlıklarını istismar edici, tüketicinin can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürücü, şiddet hareketlerini ve suç işlemeyi özendirici, kamu sağlığını bozucu, hastaları, yaşlıları, çocukları ve özürlüleri istismar edici reklam ve ilanlar ile örtülü reklamlar" yapılamıyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.