AramaArama
Gıda Hattı

Reklam harcamaları artışında dünyayı katladık!

15 Mart 2016, 11:48
Paylaş
Reklam harcamaları artışında dünyayı katladık!

Reklamcılar Derneği üyesi medya ajanslarının verileriyle hazırlanan, 2015 yılı toplam reklam yatırımları açıklandı. Dünyada reklam yatırımlarının yüzde 5,7 oranında büyüdüğü 2015 yılında, Türkiye’de ise bir önceki yıla göre iki kat artışla yüzde 9 oranında büyüyen reklam yatırımları, toplam 6.474 milyon TL olarak gerçekleşti. Televizyon yatırım yapılan mecralar arasında yine ilk sırada yer alırken, takipçisi en hızlı büyümeyi gerçekleştiren dijital oldu.

reklamcilar-dernegi-kayhan-sardan-gidahattiReklamcılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kayhan Şardan'ın ev sahipliğinde düzenlenen 19. Medya Paylaşım Toplantısı, Medya Asbaşkanı Demet İkiler ve Genel Müdür Ayşegül Molu’nun katılımıyla gerçekleşti. Kayhan Şardan tarafından gerçekleştirilen sunumda, 2015 yılı ve öncesine ait reklam harcamalarına karşılaştırmalı olarak yer verilirken, 2016 yılına dair öngörüler de paylaşıldı. Şardan'ın, derneğin yaptığı çalışmaları ve gelecek hedeflerini de paylaştığı toplantıda sektörün en önemli iki etkinliğinin tarihleri de açıklandı.

Effie Mayıs'ta, Kristal Elma Ekim'de

kristal-elma-gidahattiReklamcılar Derneği'nin 2016 yılı gündemini de açıkladığı toplantıda, sektörün en önemli iki etkinliğinin de tarihleri açıklandı. Reklamverenler ve Reklamcılar Derneği’nin Effie Worldwide Inc. işbirliğiyle düzenlediği Effie Türkiye Reklam Etkinliği Yarışması'nın ödül töreni 11 Mayıs'ta Conrad İstanbul'da gerçekleştirilecek. Tüm yaratıcı endüstrileri buluşturan önemli diğer bir etkinliği Kristal Elma Festivali ise 5-7 Ekim 2016 tarihleri arasında Unique İstanbul'da olacak.

Reklamcılar Derneği Başkanı Kayhan Şardan, AR-GE Reform paketi çerçevesinde, inovasyon yoluyla teknoloji geliştirmek kadar, B2B ve B2C markalaşmanın önemine vurgu yaptı. Bilişim Vadisi gibi projelerin, yaratıcı parklar, multimedia koridorlarıyla desteklemesi gerektiğini vurgulayan Şardan, yaratıcı alanların birbiriyle beslenen, birbirini tetikleyen kümeler olduğuna işaret etti.

Reklam yatırımları dünyada yaklaşık yüzde 5,7 büyüdü

effie-2015-gidahatti2015 yılı Eylül ayında e-Marketer tarafından yapılan araştırmaya göre reklam yatırımları, tüm dünyada yaklaşık yüzde 5,7 oranında büyüyerek, 569.65 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2016 yılında yüzde 6,5'luk büyüme öngörülüyor.

Ülkeler bazında reklam yatırımlarının gayri safi yıllık harcamalarına oranı incelediğinde Türkiye'de bu oranın yaklaşık binde 30-35 olduğu kaydedildi, dünya ortalaması ise binde 75 civarında. Ekonomik kriz yaşanan ülkelerin Reklam Yatırımı / GSYH oranı da Türkiye’nin üstünde. Türkiye'ye ilişkin 2016 yılı beklentisi de yine yaklaşık binde 33 civarında.

2015 yılı reklam yatırımları

2015 yılında toplam 6.474 milyon TL medya yatırımı yapıldı. Geçen yıla göre büyüme oranı yüzde 9 olarak gerçekleşti. Reklamcılar Derneği Başkanı Şardan, "İki seçimin yaşandığı siyasi ve ekonomik dalgalanmaları olan bir yılı geride bıraktık. Ancak, medya yatırımlarına baktığımızda geçen seneki yüzde 4,31'lik büyüme oranının neredeyse ikiye katlandığını görüyoruz. Bunca güçlüğe rağmen yüzde 9'luk büyüme, sektör adına önemli bir gelişmedir" dedi.

Dijital, TV'den sonra ikinci mecra haline geldi

Yatırımlarda yüzde 50,5 oran ile bu yıl da TV ilk sırayı aldı. İkincilik yüzde 22,9 ile dijital mecraların, üçüncülük ise yüzde 15,4 ile basın reklamlarının oldu. Televizyon reklamlarına yapılan toplam 3.270 milyon TL'lik yatırımda ölçülen televizyonlardaki reklam yatırım payı yüzde 81 olarak gerçekleşti.

Açıkhava reklam yatırımı, bir önceki yıla göre yüzde 7,7, radyo reklam yatırımı yüzde 1,9 ve sinema reklam yatırımı yüzde 14,8 oranında artış gösterdi. Dijital mecralar ise artışta ilk sırayı alarak bir önceki yıl ile kıyaslandığında yüzde 25,4 büyüme gerçekleştirdi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.