Gıda Hattı

Rekabet soruşturmalarında gıda sektörü ikinci sırada

14 Ocak 2015, 21:47
Paylaş
Rekabet soruşturmalarında gıda sektörü ikinci sırada

Rekabet Kurumu Başkanı Prof. Dr. Nurettin Kaldırımcı, 1997’den bu yana gerçekleştirdikleri 238 soruşturmadan 230’unun tamamlandığını ve toplam 2 milyar 650 milyon lira ceza verildiğini söyledi. Kaldırımcı’nın verdiği bilgiye göre, gıda sektörü, rekabet soruşturmalarında ulaştırmanın ardından ikinci sırada yer alıyor.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Hizmet Sektörü Kurulu tarafından düzenlenen “Türkiye’de Piyasa Ekonomisi, Rekabet Ortamı ve Rekabet Kurumu” konulu panelde konuşan Rekabet Kurumu Başkanı Kaldırımcı, seçim özgürlüğü, ürün çeşitliliği, girişim özgürlüğü, verimlilik, tüketici refahı, iktisadi etkinlik, teknolojik gelişme, düşük fiyat, yüksek kalite, sürdürülebilirlik, KOBİ’ler için uygun ortam, toplumsal gelişme ve hayat kalitesi için rekabetin önemine dikkat çekti.

Rekabeti acımasız, kıyasıya, daha fazla kazanmanın yolu gibi görmemek gerektiğini vurgulayan Kaldırımcı, “Rekabetin bir ahlakı var. Rekabetin ahlakını, hukukunu biraz maneviyatla doldurmak, desteklemek, mesela bizim ülkemizin insanı için bir fantezi değil diye düşünüyorum. Kıyasıya, acımasız biriktirme telaşı, pür kapitalist, pür serbestiyetçi, hiçbir ölçüsü kuralı olmayan bir rekabetçi ortamı bu dünya taşıyamaz.” dedi.

Rekabet Kanunu’nun amacının piyasada tekelleşmeyi önlemek olduğunu dile getiren Kaldırımcı, Rekabet Kurumu’nun yapısı, işleyişi ve rekabet hukukuna ilişkin bilgiler verdi. Rekabet ihlali iddiasıyla kendilerine gelen şikayetler üzerine soruşturma açtıklarını belirten Kaldırımcı, 1997 yılından bu yana 238 soruşturma gerçekleştirildiğini, bunların 230’unun tamamlandığını, 8’inin ise sürdüğünü bildirdi.

Bugüne kadarki toplam ceza tutarının ise 2 milyar 650 milyon lira olduğunu vurgulayan Kaldırımcı, hakkında en çok soruşturma açılan sektörlerin ulaştırma (38), gıda (27), inşaat (27), ilaç ve sağlık hizmetleri/ürünleri (24) olduğunu söyledi.

Birleşme ve devralmalarla ilgili 17 yılda yaklaşık 2 bin 900 işlemin incelendiği bildiren Kaldırımcı, bunların 10’una izin verilmediğini, 99 tanesine de koşullu izin verildiğini ifade etti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.