Gıda Hattı

Reflü nedir? Reflü belirtileri nelerdir? Neden olur ve tedavisi varmı?

7 Mayıs 2021, 16:45
Paylaş
Reflü nedir? Reflü belirtileri nelerdir? Neden olur ve tedavisi varmı?

Midedeki yanma ve ağrı hissi ile yaşam kalitesini ciddi ölçüde düşüren reflü, beslenme alışkanlıklarıyla da yakından ilişkili. Peki reflü nedir? Gastroenteroloji Uzmanı reflü belirtileri nelerdir, tedavisi varmı konularında bilgiler verdi.

reflü nedir
Reflü nedir

İÇİNDEKİLER

 1. Reflü nedir?
 2. Reflü neden olur?
 3. Reflü belirtileri nelerdir?
 4. Reflü ve kanser ilişkisi
 5. Reflü tedavisi

Reflü nedir?

Reflü hastalığı; mide içeriğinin yemek borusuna veya daha da yukarı ağza kadar çıkara yer değiştirmesidir. Bu yer değiştirme sırasında asit ve safradan oluşan öz su yemek borusuna zarar verir.

Bazı kişilerde kolay beslenme değişikleri ve basit ilaçlarla baş edilebilir hale gelse de kimilerinde hastalığı rahatlatmak için ciddi ilaçlar veya cerrahi müdahale gerekmektedir.

Reflü neden olur?

Gastroözefageal reflü nedenlerinin temelinde yemek borusunun uzunca bir süre mide asidi ile teması ile  yemek borusunda hasara yol açması vardır.  Bu hasar uzun vade de yanma hissine sebep olur. Normalde yemek borusunun alt ucunda  kapak benzeri bir uzuv vardır. Bu uzuv mide asidinin yukarı kaçmasını önleyerek midenin içinde tutar. Reflü nedenleri arasında en önemlisi bu kapağının çok sık gevşemesi ve yukarıya asit kaçırmasıdır.

Reflü belirtileri nelerdir?

Reflü belirtileri maddeler halinde şunlardır:

 • Göğüste ve boğazda yanma hissi,
 • Ağza acı su gelmesi,
 • Mide ve göğüs ağrısı dışında yutma zorluğu,
 • Ses kısıklığı,
 • Açıklanamayan sürekli öksürük,
 • Astım atakları,
 • İnatçı diş ve dişeti hastalıkları,
 • Kronik sinüzit
 • Sürekli tekrarlayan akciğer enfeksiyonları.
reflü belirtileri nelerdir
Reflü belirtileri nelerdir?

Reflü ve kanser ilişkisi

Düzensiz ilaç kullanımı reflü hastalığında kalıcı çözüm sağlamıyor. Bununla birlikte bu durum yemek borusu kanseri dahil yemek borusunun önemli hastalıklarının geç tanı almasına sebep olabilir.

Kanserin yanı sıra reflü, yemek borusunda ülserler, larenjit, ses kısıklığı, akciğer enfeksiyonu, astım ve bronşektazi gibi kalıcı akciğer hasarına da neden olabilir. Vurgulanması gereken bir başka husus ise reflü hastalığının şiddetinin şikayetler ile paralellik göstermeyeceğidir.

reflü belirtileri

Reflü tanısı nasıl konulur?

Reflü tanısı klinik muayene ile konulsa da teknolojik gelişmeler ile günümüzde reflü belirtileri şiddetini ve alt tiplerinin tanısını koymak mümkündür. Bu yolla gereksiz ilaç tedavisi ve cerrahi işlemler önlenebilir. 24 saatlik pH-empedans monitorizasyonu yöntemiyle reflünün alt tiplerini ve şiddetini tespit edip hastayı doğru tedaviye yönlendirmek mümkün.

reflüsü olanlar nasıl beslenmeli

Reflüye ne iyi gelir?

Yeni başlayan, kısa süreli ve hafif şiddetli hastalıkta reflü tedavisi için hayat tarzı değişikliği (diyet, kilo verme, yatak başı yükseltilmesi vs.) ve ilaç tedavisi uygulanır.

Tedaviye dirençli, sık tekrarlayan ve şiddetli hastalıkta reflü tedavisi için basit yaşam tarzı değişikliklerine ek olarak daha kuvvetli asit baskılayıcı ilaçlar kullanılabilir.

Reflü tedavisi var mı?

Medikal tedavisi ile semptomların yeterince kontrol edilemediği, uzun süreli ilaç kullanımının sakıncalı olduğu veya mide fıtığı gibi yapısal değişikliğin olduğu durumlarda ise cerrahi müdahale uygulanabilir.

İlaçlar ve yaşam tarzı değişiklikleri, cerrahi, endoskopik tedaviler olmak üzere her hastaya göre uygun reflü tedavisi seçenekleri var.

1- İlaçlar ve yaşam tarzı önerileri

Reflü nedir başlığından anlattığımız asit oluşumunu, salgılanmasını engellemek için yapılan çalışmalarda önemli yol alındı. Dolayısıyla bu konuda oldukça güçlü ilaçlar bulunuyor. Mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gereken bu ilaçlar uygun doz ve sürede alındığında belirgin başarı sağlanıyor.

Reflü hastalığında diyetten çok yaşam şeklinin değiştirilmesi ve bazı hekim önerileri temel ilaç tedavisi kadar önemli. Hastaların ‘ilaç kullanıyorum ve şikayetlerim yok’ bahanesiyle diyet ve önerilere uymaması tedavinin önündeki en büyük engeldir.

reflü tedavisi

2- Endoskopik reflü tedavisi

Son yıllarda sıkça gündeme gelen reflü hastalığı endoskopik tedavisinde uygulanan birçok yöntem bulunuyor. Etkili sonuçlar alınabilmesi için uygun hastaya, uygun yöntem kullanılması önem taşıyor.

3- Cerrahi reflü tedavisi

Reflü hastalığında cerrahinin etkin bir tedavi şekli olmasına karşın, her reflü hastasında cerrahi gerekli değil. Bununla birlikte cerrahi yöntemi uygun hastalarda başarı şansı %90’lara varıyor. Hasta, gastroenterolog ve genel cerrah tarafından birlikte kontrolden geçirildikten sonra ameliyat kararı verilmeli.

Uzun süre ilaç kullanmak istemeyen, reflü tedavisi önerilerini uygulayamayan, mide fıtığı gibi anatomik bozukluğu olan hastalar cerrahi açıdan değerlendirilebilirler. Son yıllarda özellikle laparoskopik cerrahideki gelişmeler ve cerrahların da bu konuda tecrübe kazandıkları göz önünde bulundurulduğunda, uygun hastalara cerrahi tedavi seçeneği de dikkate alınabilir.

Unutmayın, reflü belirtileri önemsenmelidir. Şüphelenmeniz durumunda derhal bir gastroenteroloji doktoruna başvurun.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.