Gıda Hattı

Reel sektörü elektrik çarptı

4 Temmuz 2008, 12:00
Paylaş

Reel sektörü elektrik çarptı. Elektriğe yapılan yüzde 22 zamla maliyetleri ciddi şekilde artan sanayiciler isyan etti.

TGDF Başkanı Şemsi Kopuz: "Son 6 ayda elektrik yüzde 40 zamlandı. Zaten tarımsal hammaddedeki yükseliş nedeniyle gıda fiyatları zamlanmıştı. Elektrik zammıyla maliyetler yeniden artacak. Bu da ister istemez son ürün fiyatına yansıyacak".

TTSİS Başkanı Halit Narin "Tekstilde maliyetlerin yüzde 20'si elektrik. Bu zamla maliyet yüzde 45 artar. Ama sanayici yüzde 4 kazanmıyor. Hiçbir sektör yüzde 20 zammı kaldırmaz. Çare bulacak kişilerin 'Çaremiz yoktu' deme lüksü yok".

TAYSAD Gnl. Sek. Özlem Gülsen: "Sadece TAYSAD üyeleri için yıllık enerji yükü 180 milyon Euro artacak. Oto yan sanayinde kullanılan plastik, cam, sac, alüminyum, tekstil gibi ana girdilerde birim basma yüzde 3 ila yüzde 12 etki olacağını hesapladık".

İMSAD Başkanı Orhan Turan: "Elektriğe yapılan yüzde 22lik zam inşaat sektörünün rekabet gücünü azaltacak. Hammadde fiyatı artınca inşaat maliyeti de artacak. Bu durum inşaatların bir de neden olacaktır".

EPDK'nın onayıyla birlikte elektriğe 1 Temmuz'dan itibaren yüzde 22 zamma vize verilmesi, sanayicileri isyan etme noktasına getirdi. Başta Uzakdoğu ile rekabet eden tekstil sektörü olmak üzere, otomotiv, gıda, inşaat ve turizm gibi birçok sektörün bu zamdan olumsuz etkileneceği belirtiliyor. Otomotiv yan sanayicileri zamla birlikte maliyetlerinin 180 milyon Euro artacağından, inşaatçılar rekabet gücünün azalacağından, gıda sanayicileri zam yapmak zorunda kalacaklarından şikayet ediyor. Tekstilciler ise çözüm üretmesi gerekenlerin "başka çaremiz yoktu" deme lüksü olmadığını dile getiriyor.

Elektriğe son altı ayda yapılan zamların toplamı yüzde 40 ' ı buldu.

Sanayiciyi elektrik çarptı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun ( EPDK ) , TEDAŞ'ın zam talebini onaylaması ile birlikte 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olan zam dalgası, sanayicilerin enerji faturasını ciddi oranda kabartacak. Otomotivden, tekstile gıdadan İnşaata kadar birçok sektörü olumsuz etkileyecek olan elektrik zammı, üreticilerin belini bükecek. Uzakdoğu ile rekabet eden tekstil sektörü en fazla etkilenecek sektörlerin başında yer alıyor. Otomotiv yan sanayinde yıllık üretim maliyetini yaklaşık 180 milyon Euro’luk ek maliyet çıkartacak olan elektrik zammı, gıda fiyatlarındaki artışı ise daha çok tetikleyecek. Küresel alanda rekabet edebilme becerisi en yüksek sektörlerden biri olan İnşaat sektöründe de elektrik zammının maliyet artışlarını olumsuz etkileyerek, sektörün rekabet gücünü kıracağı ve ihracatın önünde de engel oluşturacağı söyleniyor. Otomotivcinin cebinden 180 milyon Euro çakacak Taşıt Araçları Yan Sanayi Demeği ( TAYSAD ), sanayi kullanımında enerji fiyatlarına yapılan yüzde 22'lik zammın yıllık üretim maliyetini yaklaşık 180 milyon Euro'luk ek maliyet çıkartması bekleniyor. Otomotiv yan sanayinde kullanılan plastik, cam, saç, alüminyum, tekstil gibi ana girdi ürünlerinde, enerji sarfiyatının birim başına yüzde 3 ile yüzde 12 oranında etkisi olacağının hesaplandığım söyleyen TAYSAD Genel Sekreteri Özlem Gülsen, sadece TAYSAD üyeleri için yıllık ortalama enerji yükü 115 - 180 milyon Euro seviyesine yükselecek. Şu anda birim maliyeti 12 Euro olan bir plastik parça, zamdan sonra 0. 08 Euro parça başına artış görecek. Bu parçadan 500 bin adet üretildiğini düşündüğümüzde 40 bin Euro'luk ek bir fatura ortaya çıkacak" dedi.

Zam, gıdayı da vurur fiyat artışı kaçınılmaz.

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu ( TGDF ) Başkanı Şemsi Kopuz,"Yüzde 22 zam oranı bu işin bugün görünen yüzüdür. Özellikle son 6 ayda elektriğe gelen zamlarla bu oran yüzde 40'ı geçti. Şemsi Kopuz, Zaten tarımsal hammadde girdilerinde son yıllarda yaşanan yükseliş nedeniyle zamlanan gıda fiyatları, bu son zam ile birlikte fiyat artışı olarak ister istemez maliyetlerimize, dolayısıyla da son ürün fiyatına yansıyacaktır. Zamlardan doğan bu yük, yine tüketicinin üzerine binecektir" dedi .

Gıda sektörünün ihracat ayağı ile ilgili de görüş bildiren Kopuz, son zamlarla maliyetleri iyiden iyiye artan gıda üreticisinin, uluslararası piyasalarda rekabet edemez hale geleceğini söyledi.

'Hiç bir sektör yüzde 22 zammı kaldıramaz'

Türkiye Tekstil İşverenleri Sendikası Başkam Halit Narin, elektrik zamlarının başta tekstil ve konfeksiyon sektörleri olmak üzere sanayiye ağır bir yük getireceğini söyledi. Uzakdoğu ile rekabette en fazla çarpışan tekstil sektörünün diğer sektörlerden daha çok etkileneceğini ifade eden Narin; "Bu yüzden bizim sektörümüz bundan çok rahatsız olacak. Ağır baskı altına girecek" dedi. Zam oranının yüzde 10’lardan başlayarak kademe kademe yapılmasının daha doğru olacağını dile getiren Narin, " Bugün Türkiye ekonomisinde hiç bir sektörün yüzde 20’ler düzeyindeki zamlara hazırlıklı olmadığını herkesin kabul etmesi lazım. 'Çaremiz yoktu' demek çare bulacak kişilerin söyleyeceği bir şey olmamalı. Çareyi onlar bulacak, çaremiz yoktu demek kafi değil" diye konuştu. Tekstil fabrikalarının maliyetlerinin yüzde 15-20'sinin elektrik giderlerinden oluştuğuna dikkat çeken Narin, 'Yüzde 15-20 maliyetin üstüne bir yüzde 20 zam koyarsanız bu toplamda yüzde 4-5'e gelir. Sanayici yüzde 4 kazanmıyor ki" dedi.

Tüm İç Giyim Sanayicileri Derneği Başkam Bahri Özdinç, hazır giyim sektörünün üretim maliyetleri içinde elektriğin payı çok fazlaymış gibi görünmese de zamlardan dolaylı olarak kendilerinin de etkileneceğini söyledi. İnşaat sektörünün rekabet gücünü kırıyor. İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Yönetim Kurulu Başkam Orhan Turan, yüzde 22 oranındaki elektrik zammının Türk inşaat sektörünün rekabet gücünü azaltacağım kaydetti. Türkiye'nin küresel alanda rekabet edebilme becerisi en yüksek sektörlerinden biri olan inşaat sektörünün elektrik ve doğalgazdaki maliyet artışlarından olumsuz etkilendiğini, sektörün rekabet gücünü kıran maliyet artışlarının ihracatın önünde de engel oluşturduğunu bildirdi. Enerji maliyetinin inşaat malzemesinde girdi maliyetlerine etkisinin yüzde 20-40 arasında değiştiğini söyleyen Turan , " Bu etki çimento, toprağa dayalı ürünler, yalıtım ürünleri, cam ve çelik gibi enerji ihtiyacı yüksek üretim alanlarında fazla oluyor. Yüksek enerji maliyeti hem üretim sırasında, hem de ihtiyaç duyulan hammadde maliyetlerinin yükselmesi nedeniyle inşaat malzemesi birim fiyatlarında artış yaşanmasına yol açacak " diye konuştu. Elektrik zammından yakınan bir diğer sektör de turizm oldu. Türkiye Otelciler Federasyonu Başkam Ahmet Barut, elektrik zammının otelcileri etkileyeceğine işaret ederek, elektrik zammının, 300 odalı bir otele 25 bin YTL ilave maliyet yapmış olduğunun altım çizdi. Enerji tasarruflu ampul satışı arttı Elektrik zammının ardından enerji tasarruflu ürünlerine olan ilginin artmasına neden olacak. Özellikle enerji tasarruflu ampullere yönelik talepteki artış dikkat çekici. Sektörün önemli oyuncularından Osram'ın CEO ' su Erol Kırılmazda bu gelişimi doğruluyor. Enerji tasarruflu ürün satışında ciddi bir artış olduğunun altını çizen Erol Kırılmaz, akkor flamalı ampullerin çok yakın bir dönemde kalkacağına işaret etti. Kırılmaz; AB'de de bu konunun görüşüldüğünü bu durumun kısa zamanda Türkiye ' ye de yansıyacağını dile getirdi. Kırılmaz, bu yıl sonunda enerji tasarruflu ürün satışında geçen yıla göre yüzde 80 artış beklediklerini kaydetti. Osram Ampul Ticaret AŞ Satış Müdürü Serkan Özkök ise satışlarının yüzde 60'ının sadece enerji tasarruflu ürün satışından elde edildiğini açıklayan Özkök en geç 2010 yılı itibari ile akkor flamanlı ampullerin piyasadan kalkacağının altını çizdi.

Leyla EKİNCİ/Hamide HANGÜL/Mehtap HALICI-Dünya Gazetesi-04.07.2008

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.