Gıda Hattı

Raymond Poincaré kimdir? Raymond Poincaré hayatı

15 Ekim 2021, 21:11
Paylaş
Raymond Poincaré kimdir? Raymond Poincaré hayatı
Raymond Poincaré kimdir ve nereli? Raymond Poincaré hayatı ve çalışmaları merakla araştırılıyor. İşte tüm bilinmeyen yönleri ile Raymond Poincaré biyografi içeriği ve siyasi görüşüne dair her şey...

Raymond Poincaré kimdir? Ünlü Fransız siyasetçi Raymond Poincaré hayatı ve bıraktığı siyasi mirası ile merak edilen bir isimdir. İşte ölüm yıl dönümünde hakkında tüm merak edilenler...

Raymond Poincaré biyografi

 doğum; 20 Ağustos 1860

ölüm; 15 Ekim 1934

mesleği; Fransız siyasetçi

Raymond Poincaré hayatı

1912'deki başbakanlığı sırasında Fransa'nın I. Dünya Savaşı'na girmesiyle sonuçlanan politikaların belirlenmesinde önemli rol oynadı. 1913-1920 arasında cumhurbaşkanlığı görevinde bulundu. I. Dünya Savaşı sırasında cumhurbaşkanlığı yaptı. Savaştan sonra 2 kez daha başbakanlık yaptı.

Raymond Poincaré kimdir?
Raymond Poincaré

Üçüncü başbakanlık

Mali kriz onu 1926'da tekrar iktidara getirdi ve 1929'da emekli olana kadar bir kez daha Başbakan ve Maliye Bakanı oldu. Başbakan olarak, geriye dönük olarak Poincaré İstikrar Yasası olarak bilinen bir dizi frank istikrar politikası yürürlüğe koydu. Altın standardına dönmesinin ardından Başbakan olarak popülaritesi önemli ölçüde arttı, öyle ki partisi Nisan 1928 genel seçimlerini kazandı.

1915 gibi erken bir tarihte, Raymond Poincaré , orijinal vatandaşlıklarını korumaya devam eden "düşman kökenli" vatandaşlığa alınmış Fransız vatandaşlarına uygulanan tartışmalı bir vatandaşlıktan çıkarma yasası çıkardı. 1927'de kabul edilen başka bir yasayla hükümet, Fransız "ulusal çıkarlarına" aykırı eylemlerde bulunan herhangi bir yeni vatandaşı vatandaşlıktan çıkarabilirdi.

Raymond Poincaré kimdir?
Raymond Poincaré

İstifa ve Ölüm

Poincare, rahatsızlığı nedeniyle Temmuz 1929'da Başbakan olarak istifa etti ve başka bir dönem Başbakan olarak hizmet etmeyi reddetti. 15 Ekim 1934'te Paris'te 74 yaşında öldü.

Aile

Fizikçi olan kardeşi Lucien Poincaré (1862–1920), 1902'de kamu eğitimi genel müfettişi oldu. La Physique moderne (1906) ve L'Électricité (1907) kitaplarının yazarıdır .

Daha da seçkin bir fizikçi ve matematikçi olan Jules Henri Poincaré (1854-1912), onun ilk kuzeniydi.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.