Gıda Hattı

Ray Charles kimdir? Ray Charles hayatı

23 Eylül 2021, 12:22
Paylaş
Ray Charles kimdir? Ray Charles hayatı
Çocukluğu büyük trajedilerle geçen Ray Charles kimdir? 5 yaşındayken kardeşi neden ölmüştür? Neden görme yetisini kaybetti? Ray Charles hayatı bugün doğum günü olması sebebiyle merak edilmektedir. Ray Charles biyografi hazırlığını gidahatti.com alarak sizler için gerçekleştirdik.

Ray Charles biyografi

adı; Ray Charles Robinson
doğum; 23 Eylül 1930, Albany, Georgia, ABD
Ölüm; 10 Haziran 2004 (73 yaşında), Beverly Hills, Kaliforniya, ABD

Sanata başladığı yer; Greenville, Florida, ABD
Tarzlar; R&B, soul, blues, pop, country, caz, gospel, piyano blues, country blues, country soul, soul blues
Meslekler; Şarkıcı, söz yazarı, müzisyen, aranjör
Etkin yılları; 1947-2004
Müzik şirketi; Atlantic, ABC, Warner Bros.
Amerikalı piyanist, müzisyen, ritim ve blues ustası

Ray Charles

Ray Charles hayatı

Albany, Georgia'da doğmuştur. Bailey ve Aretha çiftinin çocuğudur. Beş yaşındayken, küçük kardeşi George banyo küvetine kafa üstü düşerek ve boğularak ölmüştür. Bu olaydan birkaç yıl sonra Ray yedi yaşındayken görme yetisini kaybetmiştir.( Nedeni glokom adlı bir göz hastalığıdır). Ancak hiçbir zaman görüntüyü tamamen kaybetmemiştir.

Okul yılları

Okul hayatına Florida Sağır ve Körler Okulu'nda devam etmiştir. Orada kör alfabesini ve enstrüman çalmayı öğrenerek müzik hayatına başlamıştır. Okuldan ayrıldıktan sonra müzisyen olarak çalışmaya başlamıştır. Ayrıca çoğu kişinin sevenidir. Atlantic Records'un sahibi Ahmet Ertegün sayesinde şöhrete kavuşmuştur.

Ray Charles'ın müzik hayatı 7 yaşında bir arkadaşını kıskanarak başlamıştır. Daha sonra aynı dönemde kardeşini kaybetmiş ve bu olay Ray'in müziğe olan ilgisini arttırmıştır. Yaşamının büyük bölümünde uyuşturucu problemi yaşamış ve sonraları bu problemi yenmiştir.

Hayatı 2004 senesinde Ray adlı filme konu olmuştur. Filmde Ray Charles'i, Jamie Foxx canlandırmıştır. Jamie Foxx, bu rolüyle 2005 senesinde En İyi Erkek Oyuncu Akademi ödülünü kazanmıştır.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.