Gıda Hattı

Ramazanla Hazır Çorba Pazarı 100 Milyon Euroyu Buldu

19 Eylül 2007, 18:00
Paylaş

Türkiye'de ramazan ile birlikte tüketimi artan hazır çorbada pazar da büyüyor. Knorr Ürün Müdürü Burçak Dolanay, Türkiye'de tüketilen neredeyse her 5 çorbadan birinin hazır çorba olduğunu belirterek geleneksel tatlara “modern yorumlar” getiren yeni hazır çorba çeşitlerinin, pazarın daha da büyümesini sağladığını ifade etti.

Burçak Dolanay, yemeği çabuk hazırlama ihtiyacı arttıkça, hazır çorbanın da sofralardaki yerini sağlamlaştırdığını ifade ederek “Çalışan kadınların, tek başına yaşayanların ve öğrenci evlerinin tercihi olan hazır çorbaların yarattığı pazarın toplam değeri 100 milyon euroya ulaştı” dedi.

Hazır çorbanın payı artıyor

Türkiye'de 2004 yılında içilen her 100 çorbanın 83'ünün ev yapımı olduğunu belirten Dolanay, şunları kaydetti: “Günümüzde bu oran yüzde 78'e gerilerken hazır çorbanın payı yüzde 17'den 22'ye yükseldi. Bu da Türk insanının artık daha fazla hazır çorba içmeye başladığının göstergesi. Türkiye'de günde 2 milyon 650 bin kâse hazır çorba içiliyor. Günde 40 bin bardak çabuk çorba içiliyor. Çorba pazarı değer bazında da yıllık yüzde 25 büyüme kaydediyor.” Dolanay, geçen mayıs ayında yapılan bir araştırmada, son bir yılda Türkiye'de çorba içmemiş insan bulunmadığının, her eve 3 günde bir çorba girdiğinin, tüketim oranının yaz aylarında yüzde 31'e düştüğünün, kış aylarında yüzde 53'e yükseldiğinin ve ramazanda hazır çorba tüketiminin 2 kat arttığının ortaya çıktığını kaydetti.

Hazır çorba tüketimi

* Türkiye'de günde 2 milyon 650 bin kâse hazır çorba içiliyor.

* Günde 40 bin bardak çabuk çorba tüketiliyor.

* Çorba pazarı değer bazında yıllık yüzde 25 büyüme kaydediyor.

* Ramazanda hazır çorba tüketimi 2 kat artıyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.