AramaArama
Gıda Hattı

Ramazan öncesi gıda ve yemde KDV indirimi talebi!

25 Nisan 2019, 10:38
Paylaş
Ramazan öncesi gıda ve yemde KDV indirimi talebi!

TESK Başkanı Bendevi Palandöken Ramazan öncesi temel gıda ürünlerinde fiyatların dengelenmesi için yüzde 8 olan KDV’nin yüzde 1’e indirilmesini istedi.  Türkiye Yem Sanayicileri Birliği (TÜRKİYEM-BİR) Başkanı Ülkü Karakuş da, yem fiyatlarının düşmesi için ürün hammaddelerindeki KDV ve gümrük vergilerinin indirilmesi gerektiğini bildirdi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Ramazan öncesi gıdada KDV’nin düşürülmesi çağrısı yaptı.

“Gıda ürünlerinde KDV yüzde 1’e indirilmeli”

Fiyatların dengelenmesi için temel gıda ürünlerindeki KDV'nin düşürülmesi gerektiğini belirten Palandöken, “Türk mutfağında patates, soğan, biber olmadan yemek olmaz. Temel gıda ürünlerindeki fiyatların dengelenmesi için gıda ürünlerinde yüzde 8 olan KDV oranı yüzde 1'e indirilmeli. Havaların ısınmasıyla birlikte hasat mevsiminin de başlaması ile fiyatlara olumlu olarak yansımaya başladı. 5 lira olan kıvırcık marul 2-3 liraya kadar indi. Bununla birlikte maliyetler azaltılırsa gıda fiyatları dengelenir” dedi.

Maliyetler azaltılmadan gıda ürünlerindeki fiyatları dengelemenin güç olduğunu vurgulayan Bendevi Palandöken, şunları kaydetti:

“Havaların ısınması ile birlikte başlayan hasat dönemi ve Ramazan ayının gelmesi ile piyasada ürün arzı artacak. Bununla birlikte temel gıda ürünlerindeki KDV oranı yüzde 1'e düşürülüp maliyetler azaltılırsa fiyatlar düşer. Tarladaki ürün tezgaha gelene kadar nakliye, vergiler, tezgah kirası vs birçok kalemde maliyet ile karşılaşılıyor. Üreticinin ve satıcının maliyetleri azaltılmazsa fiyatların düşmesi zor. Fiyatların dengelenmesi için yerli üretim teşvik edilmeli. Gıda ürünlerindeki yüzde 8'lik KDV oranı yüzde 1'e düşürülmeli. Öte yandan nakliye maliyetlerini azaltmak adına nakliyeci esnafımıza da ticari akaryakıt verilmeli.”

“Ramazan yaklaşırken KDV’nin düşürülmesi herkesi rahatlatır”

Özellikle Ramazan ayında gıda talebinin daha fazla olduğunu vurgulayan TESK Başkanı Palandöken, “Ramazan'da vatandaşlar normal zamandan daha çok gıda ürünü satın alıyor. Bolluk ve bereketin simgesi olan Ramazan'da herkesin sofrasını doldurması için gıda ürünlerindeki fiyatların aşağı inmesi önem kazanıyor. Patates, soğan, domates, biber gibi temel gıda ürünleri olmadan yemek olmaz, sofra kurulmaz. Enflasyonla da mücadele ettiğimiz bu dönemde gıda kalemindeki fiyat artışları enflasyonu olumsuz etkiliyor. Gıda kalemindeki KDV oranının düşürülmesine her zamankinden daha çok ihtiyaç var. Gıdadaki KDV'nin düşürülmesi hem sofraları hem de enflasyonu rahatlatır” diye konuştu.

“Gıda alınırken ayrı, satarken ayrı KDV uygulaması bitmeli”

Gıda ürünlerinin birçoğunda toptan alınırken yüzde 1, perakende satarken yüzde 8 KDV uygulandığını belirten Palandöken, “Farklı KDV oranları çok sayıda soruna neden oluyor. Toptan alımda daha düşük oranda KDV ödeyen perakende satıcılar ve lokanta, kafeterya gibi yerleri işletenler, üzerlerinde kalan KDV yükünden dolayı hem kayıt dışı satışa yönlendiriliyor hem de KDV iadelerinde birçok sorun yaşıyor. Hem gıda ürünlerinin fiyatlarının ucuzlaması hem de KDV uygulamalarındaki sorunların ortadan kalkması için gıdada tek oran uygulanmalı, bu da hem toptan alışta hem perakende satışta yüzde 1 olmalı” dedi.

Yem hammaddeleri için KDV indirimi çağrısı!

Bu arada Ankara Ticaret Odası (ATO), Türkiye Yem Sanayicileri Birliği (TÜRKİYEM-BİR), Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü ve Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü iş birliğiyle düzenlenen “Et, Süt, Yem Kardeşliği” başlıklı toplantıda konuşan TÜRKİYEM-BİR Başkanı Ülkü Karakuş da, yem hammaddelerinde KDV indirimi çağrısı yaptı.

Gıda fiyatlarının enflasyon sepetinde önemli ağırlığa sahip olduğuna dikkat çeken Karakuş, yem sektörünün ithal ürünlere her yıl daha fazla bağlı hale geldiğini, karma yem üretiminin yüzde 45'inin ithal ham maddelerden kaynaklandığına vurgu yaptı.

Gübre, mazot, tohum, elektrik gibi girdilerin yanı sıra yem ham maddelerinde önemli fiyat artışları yaşandığını belirten Ülkü Karakuş, “Yem fiyatlarının düşmesi için karma yeme yüzde bazında destek verilmeli, tüm yem ham maddelerinde KDV ve gümrük vergileri düşürülmeli, transgenik ürünlerdeki sorun çözülmeli, devletin elinde olan ve yem maliyetlerini etkileyen faktörler gözden geçirilmeli, yem ham madde fiyatlarında istikrar sağlanmalı, süt/yem, et/yem fiyat pariteleri dengelenmelidir” dedi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.