Gıda Hattı

Ramazan Öncesi Zam

27 Ağustos 2007, 16:50
Paylaş

Ramazan ayına yaklaşılırken birçok temel gıda ürünü fiyatlarına zamlar gelmeye başladı. Tüketici örgütleri zamlara tepki gösterdi. Tüketiciler Birliği Başkanı Bülent Deniz, aşırı zam yapan üreticileri teşhir edeceklerini açıkladı. Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Kemal Özer de gıda KDV indiriminin zamlarla geri alındığını belirtti.

Bursa ve Ankara'da ekmeğe zam geldi. Kuraklığın buğday üretimini azalttığı, un fiyatlarının yüzde 13 ila 20 arasında arttığı gerekçesi ile başkent Ankara'da 25 YKr'ye satılan 150 gram ekmeğin fiyatı 30 YKr'ye, 50 YKr'ye satılan 300 gram ekmeğin fiyatı ise 60 YKr'ye yükseltildi.

 Fasulye, makarna, bulgur

Buğday rekoltesindeki düşüş dolayısıyla ekmeğin yanı sıra buğdayı girdi olarak kullanan makarna gibi gıda sanayii ürünlerine zamlar geldi. Makarna ve bulgur fiyatlarının yüzde 20 civarında arttığı ifade ediliyor. Yem fiyatlarındaki artış nedeniyle yumurta fiyatları çıkmaya başladı. Bazı örgütlerin açıklamasına göre yumurtaya yapılan zamlar yüzde 100'ü buluyor.

Rekolte düşüklüğünün etkisiyle sebze ve meyvede de fiyat artışları yaşanıyor. Tüketici örgütleri önceki yıllarda da Ramazan ayı öncesinde fiyat artışları olduğunu, ancak bu dönemki zamların 'küresel ısınma'nın sonucu olarak değerlendirilen ciddi üretim kayıpları nedeniyle daha yüksek yapıldığını, zaman zaman da 'küresel ısınma' bahanesiyle zamların aşırıya kaçtığı görüşünde.

Ham süt üretiminin talebi karşılayamaması nedeniyle süt ve peynir, yağ gibi süt ürünleri fiyatlarında artışlar var. Yağ fiyatlarındaki artışın bazı illerde yüzde 40-50'yi bulduğu belirtiliyor. Genel olarak süt ürünleri yüzde 20-35 arası zamlanmış durumda.

Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasında bulunan fasulye, nohut ve pirinç gibi ürünlerin fiyatlarında da artış oldu. Tüketici örgütleri zamların makul oranların üstünde olduğu görüşünde. Yüksek zamlara tepki gösteren tüketici örgütleri, aşırı zam yapan üreticileri teşhir edeceklerini açıkladı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.