Gıda Hattı

Ramazan Ayının Tadını Baklavacılar Çıkardı

4 Ekim 2007, 16:57
Paylaş

Son yılların en iyi Ramazan ayını yaşayan sektör, önceki yıllara göre yüzde 30'luk büyüme yakaladı. Ekonomide istikrarın baklava satışlarını olumlu etkilediğini söyleyen Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği (BAKTAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırım, “2007 yılı genel olarak baklava sektörü için çok iyi geçti. Özellikle de Ramazan'da satışlarımız çok arttı” diye konuşuyor. Bu yıl Ramazan ayındaki satışların önceki yıllara göre yüzde 30 arttığını ifade eden Yıldırım, bu artışta havaların serinlemesinin de etkili olduğunu vurguluyor. Geçen yıl İstanbul'da günde 150, Ankara'da 60, İzmir'de 20, Bursa'da 15, Gaziantep'te 20 ton, ülke genelinde ise 445 ton baklava tüketildiğini söyleyen Yıldırım, 2007 yıl sonuna kadar ise toplamda yüzde 20'lik bir büyüme beklediklerini dile getiriyor.

Yüzde 27'lik büyüme

Baklava sektörü Yunanistan, Rusya, Bulgaristan, Almanya ve ABD'nin de içinde olduğu pek çok ülkeye ihracat yapıyor. Sektör, geçen yıl yüzde 26,7'lik büyümeyle 1 milyon 768 bin dolarlık ihracat rakamına ulaştı. Bu yıl ihracatta yüzde 50'lik bir büyüme beklediklerini söyleyen Yıldırım, pek çok firmanın ihracatı artırma yönünde araştırmalar yaptığını belirterek asıl patlamanın 2009'da gerçekleşeceğini söylüyor. Baklavanın taze tüketilen bir ürün olduğunu ve uzak ülkelere yapılan ihracatlarda sorun yaşandığını söyleyen Yıldırım, ayrıca Türkiye'deki yüksek üretim maliyetlerinden dolayı sıkıntı yaşadıklarına dikkat çekiyor. Yıldırım, Türkiye'nin Avrupa Birliğine girmesi durumunda baklava sektöründe patlama yaşanacağına işaret ediyor.

Günlük baklava satışı 2 ton

Bu ramazan ayında geçen yıla oranla satışlarının daha fazla olduğunu belirten Karaköy Güllüoğlu’nun Sahibi Nadir Güllü, normal aylara oranla ise 2 katı satış gerçekleştirdiklerini söyledi. Ramazan ayı boyunca günde 2 ton baklava satışı yaptıklarını açıklayan Güllü, bayramda da satışların katlanacağını belirtti. Karaköy Güllüoğlu olarak kalite ve lezzetten ödün vermemek adına yıllardır tek şubede faaliyet gösterdiklerini hatırlatan Güllü şunları söyledi: “Ben işini iyi yapmayan bu işin çıraklığını yapmayan insanlarla çalışmıyorum. Bu nedenle usta sayımız yeterli değil. Siparişleri yetiştirmede zorlanıyoruz.” Karaköy Güllüoğlu markasının yanı sıra artık Nadir Güllü markasını da kullanacaklarını kaydeden Güllü, “Şimdi tabelalara Nadir Güllü markasını bastım. Dükkanımızın alt katının tavanını Topkapı Sarayı gibi altın kaplama yaptırdık, yerlerini de çini. Bu tip değişikliklere devam edeceğiz” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.