Gıda Hattı

Rakıya Özgü Tanımlamalar Etikette Yer Alacak

17 Temmuz 2007, 17:46
Paylaş

Rakıya Özgü Tanımlamaların ve Özelliklerin Etiketlenmesi Hakkında Tebliğ bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Rakının üretim tekniğinden kaynaklanan kendine özgü tanımlamalarının ve özelliklerinin etiketlenmesine ilişkin usul ve esasları kapsayan Tebliğ, rakıya özgü tanımlama ve özelliklerin etiketlerde yer alması zorunluluğun getiriyor. Rakı etiketlemesinde, ürünün özellikleri, kalitesi ve üretim tekniği açısından farklı ve yanlış bir izlenim oluşturacak, ürünün sahip olmadığı özelliklere atıfta bulunacak veya ürünün özellikleri açısından benzer ürünlere nazaran üstün olduğunu vurgulayacak nitelikte tüketicileri yanıltabilecek ve haksız rekabet teşkil edebilecek ifadelere yer verilmeyecek.

Tebliğe göre, ürünün sınırlı sayıda üretildiğine ilişkin bir ifadenin kullanılabilmesi için, üretimine özgü açıklanabilir bir teknik neden bulunması gerekiyor. Bu durumda etiket üzerinde, sınırlı sayıda üretildiği belirtilen ürünün toplam üretim miktarı, o ürünün kaçıncı ürün olduğu ile sınırlı sayıda üretilme nedeni hakkında açıklayıcı bilgi yer alması zorunlu hale geliyor.

Üretici firmalara, tebliğin yayımını izleyen altı ay içinde, rakı tanımlamalarına ve özelliklerine ilişkin hususları Tebliğ hükümlerine uygun hale getirmek zorunluluğu da getiriliyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.